Rzeżucha łąkowa w kuchni

Rzeżucha łąkowa w kuchni

🌿 Rzeżucha łąkowa 🌿 (Cardamine pratensis) zwana też regionalnie – barankowe ziele, łączka, pieprzyca, pieprzyca łąkowa, pieprzyca siewna, rzeżucha lekarska, wielkanocna łączka, wielkanocna trawa – rośnie na łąkach, rowach i w zaroślach. Jest bliską krewniaczką kapusty 🙂. Preferuje wilgotną glebę. W Polsce pospolita jest na terenie całego kraju. Roślina ta wygląda niepozornie aż do momentu pojawienia się kwiatów, które prezentują się niezwykle ładnie. Rozwija się wczesną wiosną. Kwitnienie przypada na czas od kwietnia do czerwca a kwiatostan ma białą lub bardzo jasną, liliową barwę. W niektórych miejscach występuje tak masowo, że w okresie kwitnienia łąki przybierają liliowy kolor 💜.

👉 Charakterystyka:
Rzeżucha łąkowa ma wyprostowaną i pojedynczą łodygę, która jest pusta w środku. Wyrastają z niej pierzaste liście złożone z podłużnych listków. Liście dolne zebrane są w różyczce i składają się z owalnych lub okrągłych listków. Na wierzchołku łodygi rozkwitają drobne kwiaty. Mają białe lub fioletowe płatki korony o lekko karbowanych krawędziach.

👉 Roślina lecznicza

Rzeżucha łąkowa obfituje w witaminę C, żelazo i sole mineralne, zawiera witaminy A, B,PP,K, żelazo, jod i chrom oraz duże ilości siarki.

👉 Właściwości i działanie

Działa silnie moczopędnie, warto ją stosować przy leczeniu schorzeń nerek i układu moczowego, np. przeziębienia pęcherza i kamicy nerkowej. Usuwa toksyny z organizmu, obniża poziom cukru we krwi, zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki. Poprawia trawienie, zapobiega otyłości, dezynfekuje jamę ustną. Jest źródłem łatwo przyswajalnego jodu. Okłady z pogniecionych świeżych liści lub soku są skuteczne w leczeniu schorzeń skórnych, pomogą w dolegliwościach reumatycznych i nerwobólach zaś sok z kwitnącego ziela pomoże w chorobach tarczycy (niedoczynności) i nadciśnieniu tętniczym krwi.

👉 Rzeżucha łąkowa w kuchni 🍲🥗🍝

Rzeżucha łąkowa jest jadalna, stosuje się ją więc także w kuchni. Jadalne są całe pędy o pikantnym smaku (podobnym do rzeżuchy) i kwiaty. Najlepiej jest jadać rzeżuchę posiekaną drobno na chlebie z masłem. Można ją też dodawać do twarogu, jaj lub do sałatek. Będzie piękną dekoracją do mizerii i sałatki pomidorowej, do ryżu i makaronu a także do ziemniaków z wody lub pureé. Można nią posypywać kaszę, kluski, mięsa, dodawać do zup i sosów. Świetnie komponuje się w nieco ostrzejszych potrawach, ponieważ sama ma lekko pieprzny smak 😉.

Życzymy Wam owocnych wariacji kulinarnych 😍!

No Comments

Leave a Comment