Rukiew wodna

Rukiew wodna

🌿 Rukiew wodna – najzdrowsze warzywo na świecie? 🌿

Na zlecenie rządowej agencji przeciwdziałania chorobom zakaźnym w USA (Centers for Disease Control) zespół amerykańskich badaczy przeprowadził badania na 41 różnych owocach i warzywach. Wyniki badań wskazały, że rukiew wodna jest najzdrowszą spośród wybranych warzyw i owoców. W zestawieniu wyprzedziła brokuły, jarmuż i pomidory.

➡️ Pikantne małe liście rukwi wodnej zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze, więcej witaminy E niż brokuły, więcej wapnia niż mleko krowie i więcej żelaza niż szpinak.

▪️ Rukiew wodna to roślina, której właściwości lecznicze znano już w starożytności. Współcześni naukowcy twierdzą, że to najzdrowsza roślina na świecie, która dodatkowo ➡️ opóźnia proces starzenia skóry. Liście i młode rośliny są jadalne. Uprawiana jako warzywo, szczególnie popularne w Normandii. W czasach starożytnych spożywana w Rzymie. W średniowiecznej Anglii, Niemczech, Francji i Szwajcarii uprawiana w specjalnie w tym celu przygotowywanych basenach. Jedna z ulubionych potraw Napoleona. Wymieniono ją wśród składników przysmaków podanych w weselnym menu (miniaturowe tarty ze szparagami i rukwią wodną) z okazji zaślubin księcia Williama z Księżną Catherine w pałacu Buckingham. Sprawdź, jakie właściwości ma rukiew wodna, gdzie można ją kupić i jakie zastosowanie ma w kuchni.

▪️ Rukiew wodna (Nasturtium officinale), inaczej rzeżucha wodna, to roślina należąca do rodziny kapustowatych. W medycynie ludowej jest stosowana w leczeniu zaparć, zaburzeniach pracy wątroby i kaszlu. Współczesna fitoterapia poleca ją także osobom nerwowym. Jednak ci, którzy chcieliby sprawdzić właściwości lecznicze tej rośliny muszą szukać jej w sklepach, ponieważ w Polsce w stanie naturalnym trudno ja spotkać. Niektórzy podają, że rośnie jedynie w zachodniej części naszego kraju (jak sugeruje nazwa – na łąkach wokół źródeł i potoków lub w płytkich wodach). Poza tym łatwo ją pomylić z rzeżuchą gorzką (Cardamine amara L.). Gdzie można kupić rukiew wodną? Zarówno w sklepach ze zdrową żywnością, jak i hipermarketach.

➡️ Rukiew wodna najzdrowszym warzywem na świecie?

Rukiew wodna nie ma sobie równych. Wyniki badań wskazały, że rukiew wodna jest najzdrowszą spośród wybranych warzyw i owoców. W zestawieniu wyprzedziła brokuły, jarmuż i pomidory. Rukiew wodna jest skarbnicą najważniejszych składników mineralnych, witamin i innych substancji odżywczych, co czyni ją najzdrowszym warzywem na świecie – przekonują badacze. 

⚠️ ⚠️ ⚠️ Warto wiedzieć, że Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) oficjalnie umieściło rukiew wodną na pierwszym miejscu w rankingu zdrowej żywności.

➡️ Rukiew wodna – właściwości antynowotworowe

Włączenie rukwi wodnej do jadłospisu może uchronić przed rozwojem raka. Takiego zdania są brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Ulster. Wszystko dzięki substancjom o nazwie izotiocyjaniany, które odpowiadają za charakterystyczny smak rukwi. Zdaniem badaczy izotiocyjaniany hamują namnażanie komórek rakowych w guzach, a także chronią przed nawrotem nowotworu.

➡️ Rukiew wodna na awitaminozę

W związku z tym, że rukiew wodna zawiera najważniejsze dla zdrowia człowieka witaminy, wyciąg z tej rośliny (glikonasturcyna) jest podawana osobom zmagającym się z awitaminozą – niedoborem lub brakiem pewnych witamin. Warto wiedzieć, że rukiew zawiera więcej beta-karotenu niż słynąca z niego marchewka. Ponadto można w niej znaleźć witaminę C, której ma więcej niż cytrusy – owoce, które powszechnie uznaje się za skarbnicę kwasu askorbinowego. Z kolei pod względem zawartości potasu przewyższa pomidory, które uchodzą za najlepsze źródło tego pierwiastka.

➡️ Rukiew wodna eliksirem młodości

Rukiew wodna opóźnia proces starzenia się skóry, a nawet pozwala cofnąć niektóre zmiany skórne, co zostało udowodnione naukowo. Grupa kobiet przez 8 tygodni spożywała 80 gramów rukwi wodnej dziennie i po zakończeniu eksperymentu zauważyła znaczną poprawę kondycji skóry – zmniejszyły się przebarwienia, zaczerwienienia, a pory zostały zwężone. Odnotowano także wyraźne spłycenie zmarszczek.

⚠️ ⚠️ ⚠️ Jak wyjaśnia autorka badań – dr Sarah Schenker – rukiew wodna swoje odmładzające właściwości zawdzięcza beta-karotenowi, który walczy z wolnymi rodnikami, mogącymi przyczyniać się do niszczenia komórek skóry. Dodatkowo zawiera dwa inne antyoksydanty – witaminę C i E, czyli “witaminę młodości” – które również zbawiennie wpływają na wygląd i zdrowie skóry.

🍶 🍶 Rukiew wodna – zastosowanie w kuchni

Rukiew wodna ma bardzo wyrazisty, lekko pieprzowy smak z wyczuwalną nutą słodyczy. W związku z tym podkreśli smak kremowych zup, warzywnych past oraz różnorodnych salat. Może być też dodatkiem do owocowych soków i smoothies. Wspaniałym pomysłem jest także realizacja przepisów pozwalających połączyć to zioło z migdałami i parmezanem. By przekonać się, jak wiele ta niezwykła roślina ma do zaoferowania, wystarczy położyć jej liście na grzance i dodać świeże maliny z odrobiną prażonych orzechów. Mniam 😍