Pokrzywa zwyczajna o nadzwyczajnej mocy

Pokrzywa zwyczajna o nadzwyczajnej mocy

🌿 Pokrzywa zwyczajna 🌿 – Urtica dioica

🌿 Kiedyś wierzono, że pokrzywa odpędza demony. Dziś traktowana jest przez jednych jako chwast i niechciany gość ogródka lub kojarzona z bąblami i szczypaniem skóry. Przez innych zaś doceniana za jej lecznicze właściwości i obfitości w mikroelementy, witaminy, kwasy organiczne i związki aminowe.

🌿 Występuje pospolicie, często pojawia się w otoczeniu człowieka – pod płotami, przy drogach, na nasypach kolejowych. Nasi przodkowie uważali ją za roślinę magiczną. W baśniach słowiańskich pozamałżeńskie dziecko było nazywane “znajdą z pokrzyw”, a jego matka “pokrzywnicą”. W wigilię św. Jana wieszano pokrzywy na bramach, nad odrzwiami, pod powałą dachu, co miało zabezpieczać domostwo przed demonami.

🌿 W mitologii rzymskiej pokrzywa była poświęcona Wenus i była traktowana jako afrodyzjak. Działać tak miały sproszkowane nasiona z miodem popijane winem.

🌿 W średniowieczu roślina sama jednak miała ogromne znaczenie magiczne. Wiązka pokrzyw pod łóżkiem chorego miała zapewnić mu uzdrowienie, a noszona chroniła przed złym spojrzeniem. Dla wypędzenia złych mocy i ochrony przed diabłem i duchami smarowano ciało kremami i maściami z pokrzyw. W Prusach wiązkę pokrzyw podrzucano 1 maja w oknach dziewcząt, których obyczaje chciano w ten sposób potępić jako nazbyt lekkie. Dziewczętom szanowanym i lubianym tego dnia wręczano konwalie. Symbolem zerwania związku było wręczenie pokrzywy.

🌿 Pokrzywa, obok komosy białej i szczawiu zwyczajnego zaliczana była do tzw. “roślin głodowych”, które ratowały ludzi przed śmiercią głodową w czasie nieurodzaju, na przednówku oraz w trakcie wojen. Kiedyś w całej Polsce powszechnie gotowano z pokrzyw polewki o konsystencji dzisiejszej zupy i potrawki na gęsto, czyli “bryje”, przypominające szpinak. Na kieleckiej wsi posiekane pokrzywy dodawano do twarogu i jajecznicy. Na Podlasiu gdzieniegdzie jeszcze dzisiaj przyrządza się smaczną zupę pokrzywową.

🌿 Liście pokrzywy były surowcem zielono-żółtego barwnika do wełny. Również w dzisiejszych czasach ten zielony barwnik, chlorofil, stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Dziś znane jest bardzo wszechstronne działanie pokrzywy. Wiemy o niej, że:

✔Poprawia stan cery, paznokci i włosów nadając im piękny
połysk.

✔ Oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, co wykorzystuje się podczas leczenia dny moczanowej.

✔ Wzmacnia układ odpornościowy poprzez stymulację leukocytów a zatem ma działanie antybakteryjne i antywirusowe.

✔ Liście mają działanie antyhistaminowe czyli przeciwalergiczne i oczyszczają zatoki, dlatego herbata z pokrzywy jest zalecana podczas leczenia kataru siennego.

✔ Wpływa na emisję enzymów z trzustki, przez co obniża poziom cukru we krwi, (pokrzywa jest środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy typu 2).

✔ Dostarcza dużo żelaza co przeciwdziała niedokrwistości, anemii i słabemu krzepnięciu krwi. W efekcie zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów we krwi, co przekłada się na lepsze krążenie i wydolność fizyczną.

✔ Zapobieganie tworzenia się piasku nerkowego, dlatego stosuje się ją jako suplement diety podczas leczenia chorób.

✔ Wykorzystywana jest także do leczenia prostaty i zapaleń dróg moczowych.

✔ Wspomaga trawienie, przez pobudzenie żołądka do emisji soków trawiennych.

✔ Zapobiega wrzodom żołądka i jelit.

✔ Pomaga pozbyć się flegmy z narządów oddechowych i oczyszcza zatoki.

✔ Przeciwdziała schorzeniom wątroby i dróg żółciowych, chorobom śledziony.

✔ Liście przejawiają tendencje do łagodzenia obrzęków i skurczy, a także zapalenia nerwów kończyn, rwy kulszowej i lumbago.

✔ Używana miejscowo sprzyja gojeniu się ran, czyraków i wrzodów.

✔ Wyciąg z korzenia ma działanie przeciwgrzybicze.

➡ Pokrzywa zawiera makro-i mikroelementy: magnez, fosfor, wapń, żelazo (bardzo dużo), potas, flawonoidy, karotenoidy, fitosterole, garbniki, chlorofil, kwas pantotenowy, kwasy organiczne, różne witaminy – A, B2, C, E, K, sole mineralne i serotoninę. Lecznicze właściwości posiada także korzeń, który zawiera śluzy, woski, kwasy organiczne, fitosterole i sole mineralne.

🍵🍵 Ciekawymi pomysłami na kulinarne wykorzystanie pokrzywy jest zrobienie zupy z pokrzyw, czy też przygotowanie duszonej pokrzywy do dania z ziemniakami zamiast szpinaku. Ponadto w obecnie panujących trendach zdrowego odżywiania znajdziemy także inne, ciekawe przepisy, np. na racuchy z pokrzywą i pierogi z farszem z pokrzyw. Warto zatem poeksperymentować, zwłaszcza z myślą o zdrowiu 🙂

➡ My w naszych produktach zastosowaliśmy pokrzywę w 4 produktach: w pomocniczym leczeniu cukrzycy typu 2 czyli ziołach na obniżenie poziomu cukru i trójglicerydów, w ziołach pomocnych w walce ze stresem, w ziołach oczyszczających organizm z toksyn i pomocnych w procesie odchudzania oraz w preparacie wspomagającym utrzymanie dobrego cholesterolu we krwi a także w mieszance wzmacniającej ciało i przywracającej witalność.

➡ Aby dowiedzieć się więcej o ziołach, kliknij w link poniżej. Zapraszamy 🙂

https://www.natureandme.eu/kategoria-produktu/cholegin/

 

No Comments

Leave a Comment