Perz właściwy

Perz właściwy

🌱 Perz właściwy – Chwast: czyli niedoceniana roślina. 🌱

“Chwast to roślina, której zalety nie zostały jeszcze odkryte” miał powiedzieć Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta, eseista i filozof, który uważał przyrodę za “Bożą metodę” nauczania nas prawdy.

I chociaż perz jest niemile widzianym gościem na naszych polach i w ogródkach, to jego właściwości lecznicze rekompensują wszystkie krzywdy.

🔸 Nasi przodkowie wierzyli, że rośliny pod naszymi domami nie rosną przypadkowo, że to Pan Bóg je tam wysiewa i jeśli na przykład u kogoś pod domem rósł serdecznik to starzy znachorzy wiedzieli, że w tym domu mieszkają ludzie którzy cierpią na dolegliwości sercowe lub układu nerwowego. Bóg daje nam lekarstwa pod nogi, a zadaniem i mądrością człowieka jest po nie się schylić i skorzystać z ich uzdrowicielskich mocy.

🔸 Już w średniowieczu perz podawano dzieciom jako środek przeciwrobaczy, a odwar z kłączy w celu złagodzeniu objawów kamicy nerkowej. W czasie głodu Słowianie ususzoną i zmieloną roślinę mieszali z mąką i tak wypiekali chleb, który stawał się pulchny i słodki a palone kłącza perzu zastępowały kawę. Roślina ta również była używana do produkcji piwa i alkoholu.

➡️ W medycynie ludowej kłącze perzu znalazło zastosowanie w terapii przewlekłych wyprysków (egzema), chronicznych stanów zapalnych gardła i oskrzeli, kaszlu, gruźlicy oraz zapalenia stawów.

➡️ Kłącza perzu zawierają inozyt – związek z grupy witamin B, który obniża poziom cholesterolu, reguluje pracę przewodu pokarmowego a przede wszystkim zapobiega stłuszczeniu wątroby. Rozłogi perzu zawierają znaczne ilości kwasów organicznych oraz związków mineralnych bogatych w żelazo, potas i krzem. W składzie zioła znajdziemy również witaminę C, olejek eteryczny, kwas glikolowy, kwas glicerynowy i flawonoidy. Substancje te działają na organizm ludzki bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, moczopędnie, żółciopędnie i odtruwająco oraz przeciwmiażdżycowo.

➡️ Największe zastosowanie znajduje w leczeniu chorób przemiany materii (zaparcia, otyłość, trądzik) jako tzw. zioło czyszczące krew – oraz w leczeniu choroby reumatycznej czy dny moczanowej. Jest surowcem bogatym w związki pochodne fruktozy, które nie ulegają praktycznie wchłanianiu w jelicie cienkim. Ma to kolosalne znaczenie w diecie osób chorych na cukrzycę, ponieważ nie powoduje wzrostu stężenia glukozy we krwi. Zawarty w kłączu perzu mannitol i kwas glikolowy przyspieszają i ułatwiają usuwanie z ustroju szkodliwych produktów przemiany materii. Mają zatem właściwości „czyszczenia krwi” dlatego stosuje się je po zatruciach, gdy trzeba z organizmu jak najszybciej usunąć trucizny, jak również po przebytych zakażeniach. Kłącze perzu stosuje się również w chorobach nerek, pęcherza moczowego, dolegliwości ze strony wątroby, kamicy nerkowej i żółciowej, hemoroidach. Zaleca się je również w nadciśnieniu tętniczym krwi i miażdżycy.

Kłącze zbieramy wiosną lub jesienią. Należy pamiętać, iż wymaga ono szczególnie starannego opłukania w kilku wodach. Po płukaniu rozkładamy go do wyschnięcia cienką warstwą.

☕️ ☕️ Przepis na odwar z kłączy
1 łyżkę stołową rozdrobnionego suszu zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do zawrzenia i od tego momentu gotować pod przykryciem przez 5-7 minut, przecedzić i w razie potrzeby pić 2-3 razy dziennie po 2/3 szklanki.

➡️ W naszych ziołach kłącze perzu zastosowaliśmy w mieszankach ziołowych z 8 ziół na obniżenie poziomu cukru i trójglicerydów oraz w ziołach na „detoks” – oczyszczających organizm z substancji toksycznych i wspomagających proces odchudzania.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej – Zapraszamy 🙂

http://www.cholegin.pl/ziola-na-cukier
http://www.cholegin.pl/ziola-na-odchudzanie