Oliwa z oliwek – “Płynne złoto”

Oliwa z oliwek – “Płynne złoto”

Oliwa extra virgin – „płynne złoto”   jak nazwał ją Homer to jedno z największych lekarstw wszechczasów, eliksir młodości i gwarant długiego życia.

Oliwa jest z nami od początków cywilizacji – Przedstawiamy Wam kilka faktów ciekawostek 👀👀

Znana od tysięcy lat, traktowana jako cenny skarb cywilizacji, oliwa była spożywana oraz stanowiła drogocenny kosmetyk, wygładzający ciało i zatrzymujący młodość. W starożytności oliwa miała zastosowanie ochronne przeciw promieniom słonecznym, nacierano nią skórę i włosy, chroniąc tym samym przed wysuszeniem i szkodliwym działaniem słońca. Ze źródeł historycznych wiemy, że nacierali się nią także starożytni atleci dla wyeksponowania pięknego ciała. W starożytnej Grecji oliwa była gwarancją dobrobytu dla właścicieli gajów oliwnych, a same drzewa oliwne uważane były za święte.

Oliwa była uznawana za symbol oraz źródło wiedzy, a także bogactwa. Dawała ludziom światło i pożywienie, a więc dobrobyt. Nawet wielki poeta Homer pisał o niej, nazywając ją „płynnym złotem”. Miejsca zaś, w których rosły drzewa oliwne były uznawane za wyjątkowe i święte, dlatego też mogły w nich przebywać oraz pracować tylko dziewice, a także mężczyźni, którzy zachowywali czystość. Niedozwolone było ścinanie drzew. Za taki czyn groziła kara – wygnanie, a nawet śmierć. W Egipcie oliwa używana była w czasie praktyk religijnych, między innymi do namaszczania zwłok.

Mojżesz z nakazu Jahwe namaszczał oliwą sprzęty w świątyni i głowę Aarona. Namaszczano nią kapłanów – królów Izraela, nadając im władze i moc. Słowo „mesjasz” w języku hebrajskim oznacza namaszczony (świętym olejem). Wiemy, że pierwsi chrześcijanie chrzcili się nie wodą, ale właśnie namaszczając się oliwą. Jezus swoją ostatnią noc spędził w ogrodzie Getsemani – „gat szemen”, co oznacza po hebrajsku dosłownie „tłocznię oliwek”.

Gałązka oliwna to też symbol pokoju i pojednania. Gałązka oliwna była bowiem atrybutem bogini Pokoju (gr. Eirēnē, łac. Pax). Źródeł można doszukiwać się zarówno w Biblii jak i w mitologii greckiej i rzymskiej. W starożytnym Egipcie gałąź oliwna była symbolem zwycięstwa faraona. W starożytnej Grecji także jako symbol zwycięstwa wręczana była (w formie wieńców oliwnych ze wzgórza Kroneio) zwycięzcom igrzysk olimpijskich. Gałąź oliwna pojawia się nierzadko w Biblii m.in. w Księdze Rodzaju jako zwiastun końca biblijnego potopu przyniesiony Noemu przez gołębicę. Współcześnie gałąź oliwna symbolizuje pokój i pojednanie. Dwie otaczają świat na fladze ONZ.

W Polsce oliwa pojawiła się wraz z początkami chrześcijaństwa i wówczas, podobnie jak w Egipcie, używana była jedynie podczas obrzędów liturgicznych, głównie do namaszczania królów, niemowląt, a także osób zmarłych. W końcu, za sprawą Królowej Bony oliwa zaczęła pojawiać się na stołach. Od tamtej pory zaczęła zajmować szczególne miejsce w kuchni staropolskiej.

Oliwa oliwie nie równa

Oliwę cechuje piękny, zielono-żółty kolor, który nabiera złocistych, szlachetnych refleksów. Nie każda oliwa jest jednak sobie równa pod względem właściwości odżywczych, uzależnione jest to od rodzaju produkcji. Kupując oliwę extra vergine wybieramy produkt, który tłoczony mechanicznie nie pozbawia jej wielu wartości odżywczych, jak dzieje się w przypadku oliw typu „oliwa z oliwek” czy „oliwa z wytłoków oliwy” powstałych w procesach chemicznych. Dzięki temu spożywając oliwę extra vergine dostarczamy organizmowi prawdziwą, naturalną bombę witaminową, której nigdy nie zastąpią sztuczne suplementy diety, gdyż są gorzej przyswajalne.

Wpływ oliwy na nasze zdrowie – Bogactwo witamin i minerałów

Oliwa jest bogata w witaminy A, E (witamina młodości), D oraz K.
W oliwie extra vergine występuje także żelazo, magnez, wapń i potas – minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i kostnego. Pomaga przy miażdżycy, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Oliwa oczyszcza i reguluje procesy trawienia. Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Kromka chleba z oliwą extra virgin na podwieczorek według dietetyków to najlepszy przykład zdrowej diety dla dzieci. 👧🧑

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe – cenne dla naczyń krwionośnych i serca

Oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia (extra virgin) jest bogata w kwasy tłuszczowe jednonienasycone, uboga natomiast w kwasy tłuszczowe nasycone. To właśnie ta proporcja sprawia, że oliwa jest bardzo cennym składnikiem prawidłowej diety. W tłuszczach zwierzęcych, takich jak masło czy smalec, obecne są przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia, choroby wieńcowej oraz zawału serca.

Hiszpańska oliwa extra virgin zawiera kwas oleinowy, a naukowcy podejrzewają, że kwas ten – w przeciwieństwie do kwasu linolenowego – powoduje spadek zachorowań na astmę. Stąd obserwuje się niższą zachorowalność na tę chorobę wśród mieszkańców śródziemnomorskich, którzy spożywają duże ilości oliwy.

Oliwa ma wielki wpływ na serce. – Obniża ciśnienie krwi, a przy tym pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia tętniczego i przeciwdziała zakrzepom.

Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę typu drugiego, przyjmującą obecnie w Europie rozmiary epidemii, ponieważ doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi.

Polifenole i ich działanie antynowotworowe

Oliwa jest też przede wszystkim jednak potężnym obrońcą przed rakiem. Zawarte w niej polifenole to przeciwutleniacze (antyoksydanty), które zapobiegają powstawaniu w organizmie wolnych rodników. Im większa ich zawartość, tym skuteczniej zwalczają one szkodliwe dla zdrowia czynniki. Zawartość polifenoli w oliwie bardzo łatwo można rozpoznać w smaku oliwy. Jeśli czujemy pikantny, lekko gorzkawy, pieprzny smak oliwy charakterystyczny dla wielu hiszpańskich oliw to znaczy, że oliwa zawiera dużą ilość polifenoli.

Regularne spożywanie oliwy extra vergine i stosowanie jej jako naturalnego kosmetyku do ciała pozwoli na długo cieszyć się młodością wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oliwa ta świetnie sprawdza się także do przeprowadzenia domowego detoksu, który oczyści organizm z nagromadzonych przez lata toksyn! Dostarczanie organizmowi składników odżywczych w sposób naturalny jest bezcenne.

Naturalny eliksir młodości

Według naukowców, spożywanie nienasyconych tłuszczów jako głównego składnika diety jest właśnie tym czynnikiem, który oddala ryzyko zgonu z powodu różnych chorób. Dlatego też oliwa bardzo często nazywana jest „eliksirem młodości”, a w wielu wiejskich regionach śródziemnomorskich nadal codziennie podaje się dzieciom kieliszek oliwy, by zapewnić im prawidłowy rozwój.

Mieszkańcy basenu śródziemnomorskiego charakteryzują się jedną z najwyższych na świecie średnią długością życia, która wynosi 83 lata. W dużej mierze kluczem do wysokości tego wskaźnika jest według naukowców wysokie spożycie lokalnie uprawianej oliwy extra virgin z pierwszego tłoczenia. Okazuje się bowiem, że nawyki żywieniowe mieszkańców basenu Morza Śródziemnego w znaczący sposób wpływają na ich stan zdrowia i długość życia. Wśród mieszkańców tych państw odnotowuje się najmniej przypadków choroby niedokrwiennej oraz zawałów serca. Statystycznie Hiszpanie i Włosi spożywają w ciągu roku ok. 25 litrów oliwy z oliwek, natomiast Polak mniej niż litr… Więc może jednak warto zaopatrzyć się w to „płynne złoto” już dzisiaj! 🙂

Na zakończenie ważna uwaga lingwistyczna: nie wolno pod żadnym pozorem mówić ani pisać „oliwa z oliwek”. Oliwa to olej z oliwek, oliwa może być tylko z oliwek. Oliwa z oliwek to po prostu masło maślane. 😉

W naszym sklepie znajdziecie szeroki wybór oliwy, w tym również wskazanej do spożycia przez dzieci. Zapraszamy:

https://www.natureandme.eu/kategoria-produktu/bio-oliwa/

 

No Comments

Leave a Comment