Nagietek

Nagietek

🌻 Pijecie nagietek?- Nie? A warto. 🌻
Posiada bowiem nieskończone właściwości lecznicze. 👍👍👍

Nagietek lekarski od dawna znany i wykorzystywany jest jako roślina lecznicza. Pierwsze informacje o zastosowaniu nagietka w lecznictwie pochodzą z XII w..

🌱 Hildegarda z Bingen, mniszka, mistyczka, uzdrowicielka i lekarz kościoła, pierwsza kobieta średniowiecza, po której pozostały udokumentowane zapisy z ziołolecznictwa, w swej recepcie z roku 1150 podaje antidotum na zatrucie: „…kto by zjadł truciznę, albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. Nagietek truciznę rozrzedzi i wypędzi z wnętrzności. Potem niech chory zagotuje wino i wrzuci doń trochę nagietka, a to znowu zagotuje i wypije. W ten sposób z jego ciała wyjdzie wszystko, co było trucizną, albo przez nos, albo w ślinie wykasłanej i wyplutej…” 

🌱 Nagietek dziś znajduje przede wszystkim zastosowanie przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Jest to bowiem roślina o działaniu zarówno przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym, przyspieszająca gojenie się ran. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach a także żylakach. Nagietek doskonale bowiem regeneruje skórę, pomaga uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami – zaskórnikami, trądzikiem czy łuszczeniem się i przeciwdziała nawet rozstępom. Likwiduje szorstkość skóry, nawilża i zmiękcza ją, dlatego zalecany jest przede wszystkim do skóry suchej, zniszczonej i wrażliwej.

🌱 Wewnętrznie nagietek stosowany jest przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądkach i jelit oraz chorobach pęcherzyka żółciowego. Nagietek świetnie wspomaga pracę wątroby – zwiększa ilość soku żołądkowego oraz żółci i ułatwia jej przepływ do dwunastnicy.

🌱 Jako roślina o właściwościach przeciwzapalnych pozytywnie wpływa na układ immunologiczny, zwiększając ogólną odporność i zdolność organizmu do obrony przed chorobotwórczymi mikroorganizmami.

🌱 Ale, czy wiecie też, że olejek z nagietka wyśmienicie sprawdza się w aromaterapii? Warto po stresującym dniu zanurzyć się w kąpieli z dodatkiem nagietka, gdyż posiada on również właściwości odprężające, obniżające ciśnienie krwi i zwalniające tętno. Pomaga zatem wyśmienicie zmniejszyć napięcie nerwowe i obniżyć poziom stresu. 

🌱 Badania wykazały, że nagietek pomaga w zaburzeniach miesiączkowych połączonych z bólem, osłabieniem, zawrotami głowy oraz w dolegliwościach związanych z okresem przekwitania (klimakterium).

🌱 A na koniec ciekawostka 🙂 Od wieków nagietkowi przypisuje się również właściwości magiczne. Jego wysuszone płatki rozsypane pod łóżkiem lub włożone pod poduszkę w płóciennym woreczku mają przynosić spokojny sen. Wypróbujecie? 🙂

W naszych ziołach zastosowaliśmy nagietek w kompozycji z siedmioma innymi ziołami w preparacie relaksującym i obniżającym napięcie nerwowe. Jeśli chcecie poczytać więcej – Zapraszamy 🙂

➡ http://www.cholegin.pl/ziola-na-stres-i-uspokojenie/