Maka maca

Maka maca

✨ MAKA – Roślina Inków 
Peruwiański żeń-szeń i naturalny afrodyzjak ✨ 💫 ✨

Maka lub maca (Lepidium peruvianum), jak wskazuje już jej nazwa łacińska, jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Wiele roślin z tego obszaru zyskuje coraz większe uznanie w całym świecie, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Dla Indian z Montanii maka jest jedną z trzech najważniejszych świętych roślin, do których zalicza się także vilcacorę i kokę.

Inkowie czcili te rośliny i używali ich jako pokarmu w obrzędach religijnych, ale także traktowali je jako uniwersalne leki na wszelkie dolegliwości, wykorzystywali w profilaktyce zdrowotnej, a nawet zażywali jako używki. Zgodnie z indiańską tradycją, makę podarował swojemu ludowi sam bóg Wirakocza. Miała ona być dla ludzi czymś w rodzaju magazynu energii, niezbędnym w nieprzyjaznym, górskim klimacie.

O dużych właściwościach odżywczych świadczy nawet jej indiańska nazwa – maca. Pierwszy człon tej nazwy -ma- kojarzy się z dużą wysokością i oznacza, że roślina uprawiana była na wysoko położonych terenach, drugi -ca – oznacza „cenne pożywienie, bogatą odżywczo żywność, środek wzmacniający”. Badania archeologiczne wykazały, że historia stosowania tej rośliny w celach leczniczych sięga kilku tysięcy lat p.n.e. Niestety, właściwie nigdy nie trafiła ona poza rejon peruwiańskiej Montanii. Nadal poza Ameryką Południową nie jest tak popularna, jak vilcacora i koka, choć w ostatnich latach zyskuje coraz większą sławę.

Jest to niewielkie warzywo, przypominające wyglądem skrzyżowanie małej rzepy z czosnkiem. Kilkucentymetrowe rzepki to w rzeczywistości jadalne korzenie maki, które można spożywać świeże lub suszyć. Odpowiednio ususzone nie tracą swoich właściwości przez wiele lat. Niezbyt imponujący wygląd może mylić. Roślina ta jest prawdziwym klejnotem wśród warzyw.
Zawiera dużą ilość cennych, łatwo przyswajalnych protein i węglowodanów, aminokwasów i tłuszczów, a ponadto całe mnóstwo witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B, zwłaszcza B1, B2, B6 i B12 witaminę A, C oraz E, a także mikroelementy takie jak żelazo, fosfor, wapń, miedź, cynk, magnez, potas i sód, jod oraz aminokwasy i sterole, a także białko, węglowodany i błonnik.

➡️ Działanie Maki
Bogaty skład maki świadczy o jej wszechstronnym działaniu. Ze względu na działanie wzmacniające, preparaty z maki stosowane są przez osoby uprawiające sport i wyczynowych sportowców. Doskonale odżywia organizm, działając jednocześnie wzmacniająco i regulująco. Jest popularnym środkiem witalizującym i energizującym. Pozwala na zdrowy i harmonijny rozwój mięśni oraz poprawę wytrzymałości i kondycji bez wprowadzania jakichkolwiek substancji chemicznych, szkodliwych czy uzależniających. Umożliwia efekt całkowicie naturalny, dozwolony i bezpieczny. Wielki entuzjasta ziół peruwiańskich, niemiecki biochemik dr Walter Last, stosował je z wielkim powodzeniem u sportowców „wysokiego wyczynu” (w sportach walki), o czym napisał: „Ich sukcesy międzynarodowe (w tym mistrzostwo Europy) utwierdzają mnie w przekonaniu, że stosowanie leczniczych roślin z Amazonii (w połączeniu z innymi, naturalnymi metodami odnowy biologicznej), może prowadzić do rozwiązania problemu, jakim jest obniżenie odporności (zarówno komórkowej, jak i ogólnej) u sportowców wysokiego wyczynu”.
➡️ Jak skuteczna może być w podnoszeniu wydajności i wytrzymałości organizmu, może świadczyć fakt, że w przeszłości wojska inkaskie obowiązkowo karmiono właśnie tym warzywem.

➡️ Zalecenia
Ze względu na tak pozytywne działanie ogólne maka bywa zalecana jako środek wspomagający we wszystkich schorzeniach, także przewlekłych i ciężkich. Jest jednym z głównych składników preparatów immunostymulujących. Okazała się bardzo przydatna w okresie rekonwalescencji, w ogólnym osłabieniu i wycieńczeniu organizmu, a także dla osób w podeszłym wieku, przechodzących menopauzę oraz dla kobiet w okresie ciąży.

➡️ Maka w leczeniu infekcji, depresji, na koncentrację
Zgodnie z lokalną tradycją medyczną maka nadaje się też do leczenia różnych stanów przeziębieniowych i infekcyjnych, kaszlu i kataru, chorób układu oddechowego, także gruźlicy. Ponadto roślinie przypisuje się pozytywne oddziaływanie na układ nerwowy. Stosowana jest ona jako naturalny lek antydepresyjny, w stanach lękowych, zachwianiach równowagi emocjonalnej. U osób nie cierpiących na tego rodzaju zaburzenia, środek działa stymulująco, poprawiając koncentrację, pamięć i zdolność uczenia się.

➡️ Maka w leczeniu raka
Jednym z kontrowersyjnych tematów jest antynowotworowe działanie rośliny. Podobno dobrze leczy ona przynajmniej niektóre odmiany raka, jak na przykład raka żołądka. Poza tym między innymi jako immunostymulant pozytywnie wpływa na organizm w każdej ciężkiej chorobie, również AIDS.

➡️ Maka jako afrodyzjak
Mace przypisuje się silne właściwości afrodyzyjne. (Potwierdzają to też liczne badania naukowe przeprowadzone nie tylko na ludziach ale i zwierzętach.) Polecana jest zarówno w przypadkach krótkotrwałej oziębłości płciowej, jak i wieloletniej impotencji. Związki w niej zawarte nie tylko stymulują aktywność seksualną człowieka (Peruwiańczycy przypisują jej wręcz magiczne i afrodyzjakalne właściwości), zwiększają produkcję nasienia, oraz co ważne poprawiają jego jakość (czynnik mający wpływ na płodność). Jest także naturalnym źródłem fitoestrogenów. W Peru powiada się nawet, że spożywanie jej w większych ilościach może być niebezpieczne, ponieważ prowadzi do nadmiernej lubieżności. Przy rozsądnym użyciu może jednak skutecznie wzmagać i przywracać płodność.

➡️ Maka w weterynarii
Warto zaznaczyć, że zastosowanie tej rośliny nie ogranicza się do leczenia ludzi. Okazała się ona przydatna również w weterynarii. Jest to jeden z dowodów na to, że preparaty z maki działają nie tylko na zasadzie efektu placebo, ponieważ nie sposób stwierdzić takiego efektu u zwierząt, które nie są podatne na sugestie lekarskie!

Badania nad maką na pewno będą trwały jeszcze długo, na pewno też długo brak będzie jednoznacznych odpowiedzi na temat jej właściwości i zastosowań. Póki co, pozostaje wiara w moc sięgającej wielu tysięcy lat tradycji stosowania tego specyfiku w medycynie ludowej oraz pozytywne opinie ludzi, którzy go zażywali. Maka należy do surowców roślinnych o wyjątkowych właściwościach odżywczych, a jednocześnie nie ma specjalnych przeciwwskazań dotyczących jej stosowania. Mimo braku jednoznacznej postawy środowiska medycznego, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować jej jako leku wspomagającego. Tym bardziej że jedynym „niebezpieczeństwem” okazuje się możliwość pewnego pobudzenia seksualnego. 😀

✨ Ciekawostka ✨
Co ciekawe, działanie Maki zostało docenione przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), która zaleciła jej rozpropagowanie na całym świecie. Szczególnie fascynujący wydaje się fakt, że nawet amerykańska organizacja NASA wprowadziła Makę do codziennej diety swoich kosmonautów. 🚀