Liść Damiana

Liść Damiana

🌿 Liść Damiana – Niezwykły afrodyzjak starożytnych Majów 🌿

Turnera diffusa. Pod tą nieco magicznie brzmiącą nazwą kryje się niezwykła roślina. Liść Damiana – bo takie jest jej polskie określenie – to roślina o niezwykle korzystnych dla organizmu właściwościach, które cenili sobie już starożytni Majowie. Naturalny afrodyzjak, antidotum na depresję i przemęczenie czy skuteczny środek antydepresyjny to tylko nieliczne z jego zastosowań. Co jeszcze może zaoferować nam liść Damiana? Jak powinno się go stosować, by osiągnąć pożądane efekty?

➡️ Liść Damiana 

Ziele Damiana to suszone liście i pędy tropikalnej rośliny z gatunku męczennicowatych. Obszarem naturalnego jej występowania są rejony Ameryki Północnej, gdzie rośnie w postaci krzewu o wysokości dwóch metrów. Charakterystyczne są dla niego mocno rozgałęzione pędy z lancetowatymi liśćmi i żółtymi kwiatami. Wyróżnia je specyficzny, intensywny zapach pochodzący od olejków eterycznych takich jak cyneol, cymol i piren.

➡️ Liść Damiana – działanie 

▪️ Roślina Damiana należała do najważniejszych środków leczniczych starożytnych Majów. Cenili ją ze względu na jej właściwości wzmacniające, oczyszczające i przeciwdepresyjne. Działanie ziela Damiana polega między innymi na wyrównywaniu poziomu hormonów, dlatego ma ono silne właściwości uspokajające i rozluźniające.

▪️ Wykazuje pozytywne działanie na układ wydalniczy, działając moczopędnie i dezynfekująco na drogi moczowe. 

▪️ Aktywność żółciopędna i żółciotwórcza przyczynia się również do lepszego funkcjonowania układu trawiennego. 

▪️ Pomaga usuwać z organizmu toksyny, działa odtruwająco. 

▪️ Jest jednym z najbardziej cenionych afrodyzjaków, ze względu na właściwości pobudzające popęd seksualny i zwiększające ukrwienie narządów płciowych. Często stosowana jest także w naturalnej terapii bezpłodności, impotencji, menopauzie czy redukcji objawów Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS). 

▪️ Pomocna jest także w astmie, przewlekłym kaszlu i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. 

▪️ Z powodzeniem można stosować ją w stanach wyczerpania, przemęczenia, depresji – działa rozluźniająco, uspokajająco i lekko odurzająco. 

▪️ Wykazano również jej pozytywny wpływ na obniżanie stężenia cukru we krwi, co znajduje zastosowanie w pomocniczej terapii cukrzycy.

➡️ Liść Damiana – przeciwwskazania 

Jako środek ziołowy, jest względnie bezpieczny w stosowaniu, jednak większe dawki mogą powodować przeczyszczenie i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Możliwa jest interakcja z lekami zawierającymi progesteron. W przypadku osób chorujących na cukrzycę, które stosują leki obniżające poziom cukru we krwi, możliwe jest ryzyko wystąpienia hipoglikemii – należy więc zachować umiar w ilości spożywanego naparu. Niewskazane jest również stosowanie ziela podczas ciąży i karmienia piersią oraz u osób uczulonych na składniki roślin z rodziny Turneraceae, do których należy liść Damiana. Najlepiej więc przed spożyciem skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania produktu.

Turnera diffusa to roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Naturalny środek rozluźniający, relaksujący, znany afrodyzjak i skuteczny eliminator toksyn. Dzięki zdolności do obniżania poziomu glukozy we krwi, regulowania poziomu hormonów czy usprawniania funkcji układu trawiennego zasługuje na miano godnego uwagi, naturalnego suplementu ziołowego, który – w przypadku braku przeciwwskazań do spożywania – może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Warto więc odkryć tę cenioną już przez starożytne plemiona roślinę, by tak jak oni czerpać jak najwięcej zalet z jej stosowania.

➡️ Dawkowanie wg doktora Różańskiego

„Skuteczne są napary – Infusum Damianae 4% (4 g surowca na 100 g wrzątku). Stosować 2-3 razy dziennie. Na świeżym zielu polecam nalewkę – Tinctura Damianae: 1 część świeżych rozdrobnionych pędów/liści na 5 części ciepłego alkoholu 40-50%; pozostawić 7 dni lub dłużej, przefiltrować. 10 ml 2 razy dziennie przez 1 miesiąc.“

➡️ Stymulujące i silnie euforyzujące działanie ziela trwa przez okres ok. 1,5 godziny. Siłą Damiany jest również to że z powodzeniem można używać jej w mieszankach z innymi ziołami o podobnym charakterze.

🌿 🎋 🌿 Ciekawostka:

Nazwa rośliny pochodzi od imienia średniowiecznego lekarza/aptekarza i męczennika i nazywana jest także “Zielem Świętego Damiana”.