Krwawnik

Krwawnik

🌱Krwawnik Pospolity (Achillea millefolium)🌱 – O karierze rośliny wojowników

Tak, była to jedna z najbardziej cenionych roślin starożytności. Achillea wywodzi się od imienia greckiego bohatera Achillesa, który podobno leczył skutecznie rany sokiem z krwawnika (wspomniał o tym Homer w słynnej Iliadzie). Nazwa gatunkowa nawiązuje też do formy liścia i pochodzi od słowa łacińskiego millefolium – tysiąclistny. Od średniowiecza rycerze a potem żołnierze leczyli swoje urazy liśćmi tego zioła, stąd też niektóre jego zagraniczne nazwy: Soldier’s Woundwort, Nosebleed Plant, Staunchwort, Bloodwort and Military Herb.

W średniowieczu krwawnik uprawiano w ogrodach przyklasztornych benedyktynów i dominikanów, a święta Hildegarda z Bingen podkreślała jego właściwości przeciwkrwotoczne. Krwawnik był i jest jedną z roślin niesionych w pęku do kościoła w święto Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. U nas znany jest jako Krwawnik pospolity i warto przyjrzeć się mu bliżej, bo spektrum jego możliwości jest naprawdę szerokie.

🔸 Składnik chemiczny krwawnika pospolitego – apigenina (związek z grupy flawonoidów) – posiada właściwości przeciwzapalne. Badanie finansowane przez National Natural Science Foundation of China i America’s National Cancer Institute wykazały, że apigenina może być wykorzystywana w przyszłości do zapobiegania i leczenia nowotworów. Podczas badań w jajniki samic myszy zostały wstrzyknięte komórki nowotworów trudnych do leczenia. Po rozwinięciu się raka w obrębie jamy brzusznej, zwierzętom zaczęto podawać ekstrakt apigeniny. Okazało się, że doprowadziło to do zahamowania pojawienia się przerzutów z jajników do wątroby, jelita cienkiego i żołądka. Zapewne o kontynuacji badań jeszcze usłyszymy i warto też interesować się apigeniną, która zawarta jest również między innymi w selerze, więc korzystajmy z niej bynajmniej profilaktycznie.

🌱Azulen (w krwawniku występujący chamazulen) ma działanie przeciwuczuleniowe i przeciwzapalne –zatem warto używać krwawnik na alergie, np. podczas kataru siennego. Azulen hamuje też rozwój wielu rodzajów wirusów i bakterii z gronkowcami włącznie, zmniejsza obrzęki i przyspiesza gojenie się ran.

🌱 Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwskurczowym i bakteriostatycznym krwawnik znajduje często zastosowanie przy owrzodzeniu żołądka, jelit czy hemoroidach. Alkaloidy zawarte w krwawniku mają działanie zatrzymujące krwawienie, co potwierdza jego zastosowanie przy niewielkich krwawieniach z przewodu pokarmowego lub przy chorobie wrzodowej.

🌱 Jego działanie przeciwskurczowe wykorzystywane jest w bardzo bolesnych skurczach dróg moczowych czy bólach jelita grubego, a to dlatego, że krwawnik wpływa na mięśnie gładkie w naszym organizmie. Zatem na przewlekłe zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha również możemy skorzystać z mocy krwawnika.

🌱 Jego właściwości przeciwskurczowe oraz lekko moczopędne stały się cenne w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi, oraz w poprawieniu krążenia żylnego. Jest też pomocny w leczeniu skołatanych nerwów. A regularne picie krwawnika może też spowodować całkowite ustąpienie migren.

🌱 Krwawnik działa również oczyszczająco i odtruwająco. Przeciwdziała kumulowaniu się złogów i tworzeniu się kamieni w nerkach, woreczku żółciowym i innych narządach. Przyspiesza przemianę materii i pomaga oczyszczać krew ze szkodliwych substancji. Ziele krwawnika z powodu działania grzybobójczego, antybakteryjnego i osłaniającego jest też składnikiem płynów do higieny intymnej. Chroni przed infekcjami i zapobiega zmianom śluzówki.

🌱 Fitosterole i flawonoidy zawarte w kwiatach łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej. Krwawnik wspomaga również gojenie drobnych ran i zadrapań. Cynk, który występuje w krwawniku, jest ważnym składnikiem, gdyż działając kojąco i bakteriostatycznie wspomaga leczyć stany zapalne skóry, np. trądzik i liszaje. Z krwawnika można przygotowywać ziołowe środki oczyszczania skóry, jak również stosować go na zmarszczki. Z rozdrobnionego ziela można przygotować maseczki dla cery tłustej i mieszanej. Warto zastosować go także do kąpieli ziołowych dla skóry tłustej oraz przy egzemach.

🌱 Fitoestrogeny zawarte w krwawniku sprawiają, że zioło to ma zastosowanie w łagodzeniu objawów menopauzy. Fitoestrogeny są związkami pochodzenia roślinnego i bardzo dobrze imitują ludzkie hormony płciowe przyczyniając się do regulacji menstruacji, co również idzie w parze z redukowaniem obfitego krwawienia menstruacyjnego ale i odwrotnie, krwawnik może spowodować menstruacje, jeśli kobieta cierpi na jej brak. Jest także przydatny z powodu właściwości rozkurczowych przy bolesnych menstruacjach.

🌱 Młode listki krwawnika zbierane wczesną wiosną są dobrym dodatkiem do sałatek wiosennych, które wzmacniają organizm i pobudzają przemianę materii. Można je wyśmienicie łączyć ze szpinakiem, rzeżuchą lub natką pietruszki, drobno posiekanym jajkiem na twardo, żółtym serem, majonezem.

————————–——————–

🍶 🍶 Do sporządzenia naparów lub soku wykorzystuje się górne pędy krwawnika i kwiaty. Najsilniejsze działania ma sok z krwawnika pospolitego. Aby go przyrządzić, trzeba zmiksować świeże pędy i kwiaty w ilości 80 dkg, sok przecedzić i dodać 100 gr spirytusu na 400 gr soku celem konserwacji. W ten sposób przygotowany sok przechowujemy w lodówce. W celach leczniczych stosujemy 2-4 razy dziennie po łyżeczce i rozcieńczamy w 100 gramach wody lub soku. Taka nalewka korzystnie wpływa w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Można też przygotować zwykły napar. 1 łyżkę ziela krwawnika zalewamy szklanką wrzątku. Po 15 minutach przecedzamy. Pijemy 2-3 razy dziennie po 2/3 szklanki.

🍶 🍶 🍶 Syrop z krwawnika 

Potrzebujemy:
——————

🔸 100 g kwiatów krwawnika
🔸 700 g cukru
🔸 Sok z 4 cytryn lub kwasek cytrynowy
🔸 1 cytrynę pokrojoną w plasterki

Wskazań do stosowania krwawnika pospolitego jak widzicie, jest dużo. Każdy znalazł tutaj pewnie swój powód, dla którego warto po niego sięgnąć 😍