Koniczyna łakowa

Koniczyna łakowa

☘️ Koniczyna łąkowa (Trifolium pratense ) zwana też koniczyną czerwoną – to zioło stworzone przez naturę dla kobiet; reguluje menstruację, znosi objawy menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego. Warto ją stosować, gdyż kobiety pijące napar z suszonych kwiatów potwierdzają, że jest bardziej skuteczna niż Hormonalna Terapia Zastępcza. ☘️

➡️ Jak wykazują obecne badania, koniczyna może być stosowana zamiast hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie klimakterium. Reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa ilość estrogenów, łagodzi objawy menopauzy. W czasie stosowania koniczyny zaobserwowano również zmniejszenie się stanów lękowych i depresyjnych, oraz poprawę nastroju. Koniczyna reguluje miesiączki, i łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, przeciwdziała osteoporozie. Ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy; uelastycznia i wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega zakrzepicy. Ostatnio stwierdzono, że koniczyna łąkowa działa również antyrakowo, szczególnie chroni przed rakiem sutka a nawet prostaty i jest zalecana również panom w okresie andropauzy. Czerwona koniczyna, zawiera fitohormon genesteinę, który łączy się z receptorem beta i chroni przed łysieniem i rzeszotowieniem kości. Nie ma wpływu na rozwój żeńskich cech u panów. Mężczyźni mogą więc używać czerwoną koniczynę jako swoją hormonalną terapię zastępczą, która łagodzi skutki starzenia się. 

➡️ Koniczyna czerwona zawiera izoflawony o fitoestragonalnym działaniu. Wyodrębniono w niej aż ok.30 takich izoflawonów. Ma w swoim składzie również fitosterole, kwasy fenolowe, garbniki, glikozydy, taniny, oraz prowitaminę A oraz witaminy z grupy B, C, D i E. Stanowi bogate źródło soli mineralnych takich jak potas, wapń, magnez, żelazo, siarka, fosfor, kobalt, cynk, molibden, miedź, mangan oraz krzem.

➡️ Izoflawony zawarte w koniczynie czerwonej są zdolne powstrzymywać uderzenia gorąca, nadmierną potliwość i zaburzenia snu u kobiet w czasie menopauzy bez prowadzenia do rozrostu tkanki macicznej (śluzówki macicy). Ponadto łagodzą nadmierną nerwowość, nastrój depresyjny, zawroty głowy, problemy z koncentracją, bóle stawów, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, suchość pochwy, ból przy odbywaniu stosunku płciowego, spadek libido. Wyciągi z koniczyny czerwonej mają przewagę nad preparatami sojowymi, gdyż nie wykazują działania alergizującego, oraz w przeciwieństwie do HTZ nie dają skutków ubocznych.

➡️ Odwary z ziela koniczyny łąkowej wykazują również słabe działanie moczopędne, działanie wykrztuśne, żółciotwórcze oraz żółciopędne. Regulują wypróżnienie, a także poprawiają apetyt. W medycynie ludowej stosuje się je w przeziębieniach jako środek ułatwiający odkrztuszanie, napotny i antyseptyczny, a także w niedokrwistości, bolesnym miesiączkowaniu i leczeniu trądziku androgennego u kobiet. 

➡️ Wyciągi z koniczyny łąkowej stosowane zewnętrznie działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz przeciwbólowo, można je bezpiecznie stosować u dzieci np. przy egzemach. Używa się ich także do płukania jamy ustnej i gardła, w postaci okładów z rozdrobnionych sparzonych wrzątkiem liści lub kąpieli przy trudno gojących się ranach, ropniach, świądzie, oparzeniach. Roztarte świeże kwiaty można przykładać na skórę, w miejscach ukąszenia przez owady. 

🔸 Ekstrakty z koniczyny zawarte są także w kosmetykach do pielęgnacji skóry dedykowanych kobietom w wieku okołomenopauzalnym. Koniczyna łąkowa ma doskonały wpływ na kondycję skóry, w szczególności skóry twarzy – odmładza ją, nadaje elastyczności, sprężystości, dlatego zaleca się ją osobom dojrzałym, chcącym odmłodzić swój wygląd. 

🔸 Warto również wspomnieć, że koniczyna zawiera liczne antyoksydanty, oczyszcza organizm z toksyn, podnosi ogólną odporność oraz obniża poziom cholesterolu LDL, zarazem podwyższając frakcję dobrego cholesterolu HDL. 

❤️ Na zakończenie z całą sympatią dla tej pięknej rośliny, warto przypomnieć również o niezawodnym działaniu czterolistnej koniczyny w kwestii szczęścia w życiu i w miłości. Jedna z zabaw, nie tylko dzieci, jest poszukiwanie czterolistnej koniczyny. To dość rzadka mutacja koniczyny pospolitej, a w szczególności białej. Z pewnością właśnie z tego powodu odnalezienie rośliny o czterech listkach jest uważane za szczęśliwy znak. Według starej tradycji każdy listek symbolizuje co innego: pierwszy oznacza nadzieję, drugi – wiarę, trzeci – miłość, a czwarty – szczęście. I właśnie tego szczęścia wszyscy tak usilnie poszukują. 🙂 

Koniczyna łąkowa kwitnie od maja do września. W czerwcu możecie powoli wybrać się na łowy. A oto przepis na napar, odwar i nalewkę 🙂

☕️  ☕️ Napar z kwiatów koniczyny łąkowej:

3 łyżeczki suszonych kwiatów koniczyny
szklanka wody

Suszone kwiaty zalać wrzątkiem i odstawić na 15 min. do naciągnięcia. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki w celu złagodzenia objawów przekwitania lub innych dolegliwości kobiecych. Napar można też używać do kąpieli.

☕️ ☕️ Odwar z ziela koniczyny:

Do 0,5 litra wody wrzącej wsypujemy 1,5 łyżki rozdrobnionego ziela koniczyny. Wodę dalej gotujemy pod przykryciem przez 15 minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia.

🍶 🍶 Nalewka z kwiatów koniczyny:

Do sporządzenia nalewki będziemy potrzebować 0,5 litra czystej, 40% wódki i 100g suszonych kwiatów koniczyny łąkowej. Kwiaty zalewamy wódką i odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na 2 tygodnie. W tym czasie codziennie wstrząsamy nalewką. Po upłynięciu dwóch tygodni zioła odcedzamy i wyciskamy. Nalewkę rozcieńczamy dwoma szklankami przegotowanej wody, przelewamy do ciemnej butelki i wstawiamy do lodówki.

Na zdrowie! 🙂