Kolendra

Kolendra

🌿 Kolendra – nie tylko w kuchni 🌿

Kolendra to roślina, która znalazła zastosowanie głównie w kuchni. Mało kto wie, że posiada właściwości zdrowotne, które od dawna są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Kolendra jest stosowana m.in. na utrudnione trawienie, poprawę apetytu i uspokojenie. Naukowcy przekonują, że pomaga także w zatruciach pokarmowych. Ale to nie wszystkie właściwości kolendry…

Pochodzi prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu i południowej Europy, ale od tysiącleci znana jest również w Azji. Przez Chińczyków uważana za dającą nieśmiertelność. Charakteryzuje się łagodnym smakiem, dlatego można jej dodawać do potraw nieco więcej, niż symboliczną „szczyptę”.
Właściwości lecznicze:

➡️ Kolendra na niestrawność i nie tylko

Owoce kolendry stosuje się w medycynie naturalnej jako składnik preparatów złożonych i mieszanek ziołowych na niestrawność i w walce z pasożytami jelitowymi. Natomiast pozyskiwany z owoców (nasion) kolendry olejek, a zwłaszcza zawarty w nim linalol, wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, w tym jelit, a co za tym idzie – działa wiatropędne. Po rozkurczeniu napięcia mięśniowego, poprawia się bowiem perystaltyka jelit i przechodzenie gazów. Sprawdzi się więc w bólach brzucha powodowanych wzdęciami. Ponadto olejek z kolendry znalazł zastosowanie w zapaleniu błony śluzowej żołądka i biegunkach.

Przetwory z kolendry mają też właściwości żółciopędne, gdyż dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniówki przewodów żółciowych ułatwiają przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy, czego konsekwencją jest lepsze trawienie.

Napary z owoców kolendry mają nieco gorzki smak i po ich wypiciu zostaje pobudzone wydzielanie soku żołądkowego i śliny. Dzięki temu zwiększają apetyt. Kolendrę można także włączyć do diety oczyszczającej wątrobę.

➡️ Kolendra na bakterie i zatrucie pokarmowe

Olejek eteryczny pozyskiwany z nasion (owoców) kolendry jest znany ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych. Pomaga zwalczać patogeny, takie jak, m.in.: gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), laseczka sienna (Bacillus subtilis), pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i odmieniec pospolity (Proteus vulgaris).

Bakteriobójcze właściwości kolendry potwierdzają portugalscy naukowcy z Uniwersytetu Beira Interior. Na łamach “Diario de Noticias” przekonują, że jest ona w stanie zwalczyć nawet tak groźne bakterie, jak salmonella czy E.Coli, a więc patogeny odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Badacze przeprowadzili test na 12 groźnych szczepach bakterii i doszli do wniosku, że olej niszczy błony komórkowe bakterii, powodując ich szybką eliminację. Ponadto kolendra ma uodparniać organizm na zakażenia przenoszone za pośrednictwem przewodu pokarmowego.

➡️ Kolendra pomoże oczyścić organizm z toksycznych metali

Liście kolendry siewnej mają zdolność wiązania toksycznych metali ciężkich i usuwania ich z organizmu – przekonywał w 1995 roku na łamach pisma “Acupuncture & Electro-Therapeutics Research” badacz, dr Yoshiaki Omura. Zauważył on, że po spożyciu wietnamskiej zupy, która zawierała tę roślinę, pacjenci wydalili z moczem więcej rtęci. Spożywanie kolendry zwiększyło również wydalanie z moczem ołowiu i aluminium.

Dr Omura udowodnił także, że kolendra pomogła pacjentom skutecznie wydalić złogi rtęci, które powstały w organizmie po usunięciu plomb amalgamatowych. Pacjenci spożywali kolendrę w formie sproszkowanej, w kapsułkach po 100 mg cztery razy dziennie, każdego dnia przez dwa do trzech tygodni po usunięciu amalgamatu. W związku z tym włączenie kolendry do diety jest prostym sposobem na ochronę przed zatruciem rtęcią, zwłaszcza jeśli posiadasz wypełnienia amalgamatowe.

➡️ Nasiona kolendry mogą obniżyć poziom cholesterolu, cukru i ciśnienia

Tak wynika z badań przeprowadzonych na szczurach. Gryzonie przez 75 dni były na wysokotłuszczowej diecie, zawierającej 10 proc. sproszkowanych owoców kolendry. Odnotowano u nich zmniejszenie ilości cholesterolu całkowitego i triglicerydów w surowicy krwi, wątrobie i sercu. Z kolei w podobnym badaniu, ale trwającym 90 dni, stwierdzono zmniejszenie stężenia nadtlenków lipidowych w wątrobie i w sercu, jak również obniżenie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych w surowicy krwi i w wątrobie.
Stwierdzono również hipoglikemiczne (obniżające poziom cukru we krwi) i hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze) właściwości kolendry.

➡️ Kolendra na uspokojenie

Olejek eteryczny, a szczególnie podstawowy jego składnik – linalol, działa uspokajająco. W związku z tym napary z tej rośliny w medycynie naturalnej stosuje się w nerwicy wegetatywnej z dolegliwościami serca oraz w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego z trudnościami w zasypianiu.

🍶 🍶 Zastosowanie:

▪️ Trawienie: 1 łyżeczkę rozgniecionych owoców kolendry zalej 1 szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem przez 30 minut. Odstaw na 15 minut i przecedź. Pij ½ szklanki 2-3 razy dziennie, przed jedzeniem.

▪️ Układ nerwowy: 10 g owoców kolendry, 10 g owoców kminku, 15 g rozdrobionego korzenia kozłka i 15 g owoców głogu, 25 g ziela serdecznika i 25 g ziela dziurawca – wszystko to wsyp do termosu, dodaj 1 i ½ szklanki wrzącej wody. Termos zakręć i odstaw na 1 godzinę. Pij 2-3 razy dziennie, po ½ szklanki po jedzeniu.

▪️ Przeziębienie i kaszel: 1 łyżkę pogniecionych (w moździerzu) owoców kolendry zalej 1 szklanką wrzącej wody lub mleka, przykryj i odstaw na 20 minut. Przecedź, osłódź miodem naturalnym. Pij 4-6 razy dziennie, po 100 ml.

▪️ Łupież i wypadanie włosów: nalewkę na przeziębienie i kaszel (przepis wyżej) wcieraj we włosy przed umyciem. Pozwala zwalczać łupież i zapobiega wypadaniu włosów.

➡️  Zastosowanie w kuchni:

Liście kolendry nadają potrawom ostrego, charakterystycznego smaku i orzeźwiającego zapachu. Owoce natomiast dodają daniom tonu korzennego, pikantnego, z lekką nutą cytrusową. Pierwsze skrzypce kolendra gra przede wszystkim w kuchni tajskiej, indyjskiej, chińskiej i wietnamskiej. Świetnie komponuje się z potrawami z krewetek, krabów, ryb (łosoś, tuńczyk, węgorz). Doskonale harmonizuje się z roślinami strączkowymi – fasolą, grochem, ciecierzycą, soją, bobem, soczewicą, ale również z warzywami, ziemniakami i ryżem.

Na zdrowie 🙂