Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny

🌿 Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – obniża poziom cukru, cholesterolu, pomaga w odchudzaniu i nie tylko. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości lecznicze i odżywcze posiadają karczochy. 🌿

Karczochy znane były już starożytnym Rzymianom, Grekom, a nawet Egipcjanom. Ich uprawa bardzo rozpowszechniła się w basenie Morza Śródziemnego jeszcze przed XII w. Obecnie karczochy nadal są uprawiane na tamtym obszarze, dodatkowo spotkać je można w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, a nawet na południu Stanów Zjednoczonych. Kolczasta i gruba łodyga karczocha może osiągać nawet 2 metry wysokości a jadalną częścią jest główka kwiatostanu. W Polsce uprawiane są sporadycznie i amatorsko ze względu na ostrzejszy klimat. 

Dzięki niskiej kaloryczności (47 kcal w 100 g), niskiemu stężeniu tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika pokarmowego karczochy są polecane przez dietetyków. Jednak najbardziej cenione są ze względu na zawartość aż 4 substancji o właściwościach odchudzających (ale nie tylko):

🔸 Cynaryna – polecana jest osobom zmagającym się ze schorzeniami układu pokarmowego, częstymi zaparciami i spowolnionym metabolizmem, ponieważ wspomaga leczenie schorzeń układu pokarmowego, w tym zaburzeń trawienia i zespołu jelita drażliwego. Cynaryna usprawnia proces trawienia oraz kontroluje hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi i przyspiesza metabolizm lipidów w organizmie, wspierając w ten sposób osoby zmagające się ze zbędnymi kilogramami. Według naukowców, za obniżenie cholesterolu i trójglicerydów odpowiada właśnie cynaryna. Zatrzymuje ona syntezę cholesterolu w wątrobie i wspomaga jego usunięcie wraz z żółcią, wspomagając jego przemianę do kwasów tłuszczowych. Flawonoidy np. luteolina oraz główna czynna substancja karczochu – cynaryna jako silne przeciwutleniacze chronią też komórki wątroby przed uszkodzeniami, podwyższają odporność organizmu i regulują ciśnienie krwi. 

🔸 Inulina – posiada właściwości podobne do błonnika, ponieważ ma zdolność wiązania dużych ilości wody i pęcznienia pod jej wpływem w żołądku. W ten sposób na długi czas daje uczucie sytości i zapobiega napadom wilczego głodu. Inulina reguluje też poziom glukozy we krwi, co jest istotne dla osób chorych na cukrzycę. Ponadto inulina jest prebiotykiem, który jest pożywką dla pożytecznych bakterii jelitowych, korzystnie wpływających na system immunologiczny jelita.

🔸 Kwas chlorogenowy – jest antyoksydantem występującym w tkankach roślinnych. Zmniejsza on absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym, a tym samym zmusza organizm do korzystania ze zgromadzonych wcześniej zapasów węglowodanów i tłuszczów. Badanie ważne dla rozkwitu międzynarodowej kariery kwasu chlorogenowego przeprowadził kilka lat temu Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką na Uniwersytecie w Amserdamie. Badanie było przeprowadzone zostało z udziałem dorosłych mężczyzn, którzy po spożyciu glukozy mieli robiony test obciążenia glukozą. Okazało się, że kwas chlorogenowy znacząco obniżył poziom glukozy i insuliny w porównaniu do grupy badawczej, która dostała zamiast kwasu placebo.  

🔸Niacyna – znana także jako witamina B3 i PP, bierze udział w procesie przemiany węglowodanów i kwasów tłuszczowych, m.in. hamuje rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej i przyspiesza metabolizm. Karczoch jest jednym z bogatszych źródeł niacyny wśród warzyw.

➡️ Karczoch wykazuje silne działanie ochronne miąższu wątroby oraz poprawia działanie woreczka żółciowego. Z powodu braku efektów ubocznych preparaty zawierające wyciąg z artyszoku polecane są przy wszelkich schorzeniach dotykających wątroby.

➡️ Karczoch posiada też wiele antyoksydantów tj. kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sylimarynę i cynarynę, które stanowią barierę dla wolnych rodników. Dzięki temu karczochy nie tylko opóźniają proces starzenia, lecz także hamują produkcję komórek nowotworowych.

➡️ Wyciąg z karczochów jest też dobry na trądzik. 
Cynaryna wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego wyciąg z liści karczocha znajduje się w składzie niektórych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. A dzięki bogatej zawartości witamin z grupy B zapobiega powstawaniu objawów łojotokowego zapalenia skóry. Wyciąg z karczocha jest także używany w celu leczenia niektórych schorzeń dermatologicznych, np. łuszczycy, egzemy czy pokrzywki.

💎 Według mitów, nazwa karczocha (Cynara scolymus) pochodzi od Cynary, pięknej dziewczyny, która nie dała się uwieść Jowiszowi i za karę została zamieniona w kolczastą roślinę. W kalifornijskim mieście Castroville co roku odbywa się Festiwal Karczochowy. Sama miejscowość uznawana jest za “karczochową stolicę świata”. 🙂

➡️ My zastosowaliśmy karczoch w naszym produkcie ziołowym, który usprawnia i reguluje układ trawienny i jelita, oczyszcza wątrobę oraz zadba o prawidłowy poziom cholesterolu. Zaciekawieni? Zapraszamy 🙂

http://www.cholegin.pl/ziola-na-cholesterol/