Jemioła

Jemioła

✨ Jemioła pospolita (Viscum Album) od dawna uznawana była za roślinę leczniczą jak i też magiczną. ✨

Przed wiekami uznawano jemiołę za dar od Boga lub magiczne ziele i zbierano z wielką starannością. Wierzono, że chroni ona przed złymi mocami, sprowadza do domu szczęście i bogactwo oraz sprzyja zakochanym. Do dziś przystraja się nią domy w okresie Bożego Narodzenia. 🎄 ✨ 🌟

W XIX wieku przetwory z jemioły służyły jako środek przeciwskurczowy oraz przeciwrobaczy. Z ziela i jagód przyrządzano odwar, zalewano 1 l wody i gotowano. Podawano jako środek hamujący krwotoki i krwawienia, rozkurczowy i przeciwpadaczkowy. Sproszkowane jagody jemiołowe podawano 100 lat temu przeciwko robakom.

Jemioła to bardzo ciekawa roślina. Zagnieżdża się najczęściej na drzewach liściastych, do których przymocowuje się korzeniami wyposażonymi w specjalne ssawki. Jest częściowym pasożytem, co oznacza, że żyje kosztem innych. Jej korzenie wnikają pod korę drzewa i dzięki nim roślina może pobierać wodę i sole mineralne. Owoce jemioły są przysmakiem ptaków a wierzchołki tej rośliny razem z kwiatami i owocami mają właściwości lecznicze i używane są w przemyśle farmaceutycznym. 

W zakresie fitoterapii tradycyjnej surowiec zbiera się zimą od grudnia do lutego – zbierana w innych miesiącach posiada słabsze właściwości lecznicze. Liście i łodygi jemioły nie są toksyczne, ale owoce zażywane do wewnątrz mają takie właściwości dlatego nie stosuje się ich doustnie.

▪ Lektyny, polisacharydy, alkohole cukrowe, aminokwasy, flawonoidy, fitosterole, peptydy to najcenniejsze składniki jemioły. Ich ilość zależy od tego, na jakim drzewie roślina pasożytuje, ponieważ jemioła “żywi się” sokami rośliny na której bytuje, przejmując w tej sposób jej właściwości. Ze względu na najwyższą zawartość lektyn szczególnie cenione są jemioły zbierane z drzew dębu i jabłoni.

➡ Znajdujące się w zielu lektyny i wiskotoksyny wykazują działanie cytotoksyczne i przeciwnowotworowe oraz pobudzające układ odpornościowy. Dlatego maść ze świeżych owoców miała dawniej zastosowanie w leczeniu guzów rakowych zewnętrznych.

➡ Wyciągi wodne i alkoholowe z jemioły są używane w celu obniżenia ciśnienia krwi (osłabiają napięcie naczyń krwionośnych), mają też lekkie działanie moczopędne.

Jemioła wywiera pozytywne działanie na układ krwionośny i serce. Można ją stosować jako środek nasercowy, pobudzający krążenie i regulujący ciśnienie krwi. Dzięki zawartości substancji, które normalizują metabolizm całego organizmu obniża zbyt wysokie ciśnienie i podwyższa zbyt niskie. Uspokaja pracę serca – reguluje rytm jego pracy. Dzięki temu hamuje takie dolegliwości jak uderzenia krwi do głowy, szum w uszach czy zawroty głowy.

➡ Jemioła na dolegliwości kobiece

Szczególnie kobiety powinny pić herbatę z jemioły, gdyż regulując krążenie usuwa zaburzenia związane z miesiączką – przede wszystkim nadmierne krwawienie. W okresie przekwitania powinno się pić herbatkę przez wiele lat regularnie, gdyż likwiduje kołatanie serca, częstoskurcz, uderzenia gorąca, uczucie niepokoju i duszności. Świeży sok z jemioły pomaga w niepłodności kobiecej – jemiołę należy dobrze umyć i wycisnąć sok przez sokowirówkę – zażywać 2 razy dziennie rano na czczo i wieczorem przed zaśnięciem po 25 kropli.

➡ Picie herbaty z jemioły wspomaga również proces leczenia zwapnienia tętnic, rekonwalescencję po udarze mózgu oraz hamuje krwawienia wewnętrzne.

Maria Treben w swojej książce 📖 „Apteka Pana Boga” pisze: „Z wielu listów, które otrzymuję, wynika, że dzięki jemiole ludzie z nadciśnieniem, silnymi zaburzeniami krążenia, osłabieni, z zaburzeniami czynności serca, a więc także z zaburzeniami rytmu serca, zawrotami głowy, brakiem chęci do pracy, w krótkim czasie pozbyli się tych dolegliwości. Poczuli się dobrze i praca znów zaczęła im sprawiać radość i zadowolenie. Herbatka z jemioły przygotowana jako tzw. wyciąg na zimno i pita łykami w ilości trzech szklanek dziennie unormowałaby także państwu serce i układ krążenia. W ogóle, należałoby przynajmniej raz w roku przeprowadzić sześciotygodniową kurację herbatką z jemioły. Pije się wtedy przez trzy tygodnie po trzy szklanki herbatki dziennie, przez dwa tygodnie po dwie szklanki i przez jeden tydzień po jednej szklance. W czasie tych sześciu tygodni układ krążenia i ciśnienie wracają do normy. Dla utrzymania tego stanu byłoby wskazane picie przez cały rok codziennie rano jednej szklanki herbatki.”

Więc jeśli i wy lub ktoś z waszych bliskich chciałby przeprowadzić kurację jemiołą, podajemy poniżej przepis na macerat ze strony doktora Henryka Różańskiego. Na zdrowie 🙂

⬇ ⬇ ⬇ 

„Z ziela jemioły polecam sporządzić macerat – Maceratio Visci. W tym celu najlepiej świeże ziele przemielić przez maszynkę (uwaga! ziele twarde i włókniste, odradzam użycie maszynki do mięsa elektrycznej, bowiem połamie nożyki; tutaj sprawdzi się ręczna duża maszynka do mięsa), następnie zalać letnią przegotowaną wodą z odrobiną soli kuchennej (0,5% roztwór soli kuchennej). Roztwór soli ułatwia ekstrakcję frakcji aminokwasowej i peptydowej. Pozostawić pod przykryciem na 6-8 godzin, przecedzić. Przechowywać w lodówce do 3 dni. Pić 3 razy dziennie po 30-50 ml. (2-3 łyżki surowca zalać 1 szklanką wody).“