Gojnik

Gojnik

🌾 Gojnik – Ta górska roślina ma właściwości przeciwzapalne, oczyszczające, wzmacniające i antybakteryjne. Ale nie tylko – wydaje się być naturalnym lekiem na Alzheimera. 🌾

Roślina gojnik (sideritis scardica) występuję w naturze w regionie Bałkanów, Turcji, Morza Śródziemnego oraz półwyspu Iberyskiego. Ten gatunek znany jest i ceniony od wieków ze względu na swoje lecznicze właściwości a także walory smakowe.

Naturalnym środowiskiem gojnika są dziewicze tereny górskie powyżej 1000m n.p.m. tam gdzie spotkać można jeszcze rzadkie zioła z dala od ludzkiej cywilizacji i zanieczyszczeń. W każdym regionie Gojnik doczekał się różnych nazw i tak np jest to: herbata górska (mountain tea), herbata pasterza (Shepherd’s Tea), ponieważ greccy pasterze używali jej do robienia naparów podczas wypasu owiec wysoko w górach. W innej części Grecji będzie to “Herbata Olimpijska” i “Herbata Parnasowa”– odzwierciedlając nazwę góry, gdzie rośnie.

➡️ A skąd nazwa Sideritis?
Nazwa Sideritis czyli “Ironwort” wywodzi się z greckiego określenia słowa żelazo – σίδηρος (SEE-thee-ros) ponieważ Gojnik uznano za niezwykle pomocny środek na tzw. “rany z broni z żelaza” czyli rany odnoszone podczas wielu wojen w czasach starożytnych.
Wybiny grecki lekarz, botanik i farmakolog Pedanios Dioskurydes żyjący w czasach cesarza Nerona doradzał picie naparu z gojnika żołnierzom powracającym z wojen jako remedium odmładzające, pozwalające na szybszą regenerację sił.

Gojniki – Sideritis w Polsce mają bardzo ładne nazwy synonimowe: bocianie noski, czystaczek, siwiosnka, przyrocznik, chimeryczne ziele, przyrocze ziele.

➡️ Walory zdrowotne:

▪️ Gojnik ma działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz wzmacniające

▪️ Zawiera taniny, olejki eteryczne i jest naturalnym przeciwutleniaczem

▪️ Stanowi bogate źródło żelaza

▪️ Działa wzmacniająco i ma pozytywny wpływ na samopoczucie

▪️ Jest bogatym źródłem składników mineralnych takich jak cynk, sód, magnez, miedź, kobalt

▪️ Wspomaga układ krążenia

▪️ Wzmacnia układ odpornościowy

▪️ Wspomaga organizm w pozbywaniu się nagromadzonych toksyn

▪️ W naturalny sposób reguluje ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała

▪️ Pomaga w walce ze zmęczeniem i niedokrwistością

▪️ Uznawany jest także za skuteczny afrodyzjak dlatego nazywany jest w niektórych regionach “bułgarską viagrą”

▪️ Według różnych źródeł działa pomocnie w chorobach nerek, zaburzeniach czynności wątroby, chorobach układu oddechowego

➡️ Według niemieckiego biologa molekularnego oraz lekarza z kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Magdeburgu prof. Jehnsa Panke podnosi on wydajność mentalną mózgu oraz hamuje stany zapalne, ma też istotny wpływ na usuwanie złogów białkowych w mózgu, które są głównym sprawcą demencji starczej oraz choroby Alzheimera. Gojnik ma zmniejszać uszkodzenia mózgu o blisko 80%. ‼️

Dr Pahnke powiedział:
“…W poszukiwaniu skutecznych środków na demencję i chorobę Alzheimera natrafiliśmy w 2010 roku na Sideritis Scardica czyli Gojnik, który ma silne właściwości przeciwzapalne, dlatego postanowiliśmy go sprowadzić a następnie przetestować. Kiedy podawaliśmy go myszom przez 25 dni z rzędu, byliśmy zaskoczeni wynikami! Myszy wykazały niesamowitą poprawę, a uszkodzenia mózgu zostały wyeliminowane w 80%…”

Już teraz Gojnik dla wielu osób walczących z Alzheimerem stał się nadzieją a jednocześnie prostym, tanim i naturalnym sposobem na powstrzymanie lub zapobieganie tej chorobie.

Specjaliści z zakresu zielarstwa i fitoterapii Bułgarii, Grecji, Macedonii, Albanii, Serbii i Turcji w większości twierdzą, że gojniki należy jak najmniej przetwarzać. Nie kombinować z surowcem. Większość autorów, jest przeciwna mieleniu i ekstrakcji surowca i podawania go w postaci fix (w saszetkach po zmieleniu), w nalewkach, w postaci tabletek, czy kapsułek. Ekstrakt suchy ponoć jest mało wartościowy.

Najlepsze jest całe ziele Sideritis, wysuszone, zgięte w połowie, zapakowane w woreczek i w ten sposób wprowadzane do handlu. Następnie, tuż przed zaparzeniem trzeba ziele pociąć sekatorem/nożyczkami na drobne kawałki, zalać wrzącą wodą i pić filiżankami/szklankami. Nie stwierdzono przedawkowania. Jest bezpieczne w użyciu. Można je podawać nawet niemowlętom przy nieżycie układu oddechowego, pokarmowego, moczowego, niepokoju, zaburzeniach snu.

🍶 🍶 Jak przygotować sobie napar gojnikowy?
Wybieramy dwie gałązki z kwiatami na filiżankę i zalewamy je gorąca wodą (95-100 stopni). Parzymy 3-5 minut i gotowe. Do naparu można dodać odrobinę mięty, świeżego imbiru, plasterek cytryny, miodu czy melasę z karobu ( w Turcji uznawaną za źródło młodości) 🙂 

Napar gojnika ma ładny, ciepły, żółty kolor. Już po otwarciu paczuszki można wyczuć niezwykle przyjemny miodowy i zniewalający, jakby górski zapach… Smak jest bardzo kwiatowy i delikatnie słodki. Koniecznie zaparzajcie w szklanym dzbanuszku aby i oko mogło się nacieszyć barwą naparu i pęczniejącymi w nim kwiatami. To rewelacyjna roślina! ❤️