Dzika Róża

Dzika Róża

 👑 Dzika Róża – Przedstawiamy królową witaminy C 👑 🌹 ❤

🌹 Dzika róża jest bardzo bogata w witaminę C. Posiada jej nawet 20 razy więcej niż cytryna! Oprócz witaminy C (a dokładniej mówiąc kwasu askorbinowego) zawiera również bioflawonoidy, które są substancjami czynnymi i zwiększają wchłanianie witaminy C. A ponieważ jest ona pochodzenia naturalnego to znacznie lepiej się przyswaja niż witamina syntetyczna.

Dzika róża jest dla nas też bogatym źródłem antyoksydantów, ma udowodnione naukowo działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Więc jeśli szukacie idealnej profilaktyki zdrowotnej na jesienno-zimowy „sezon grypowy” – nie ma nic lepszego niż dzika róża, zwana też słusznie „królową witaminy C”. 👑

 

Prawdopodobnie z wygody nie zbieramy i przetwarzamy już owoców dzikiej róży, lecz idziemy na łatwiznę i sięgamy po cytryny. A szkoda, bo dziką różę możemy zbierać nawet do zimy. Niektórzy miłośnicy tej rośliny czekają ze zbiorami aż do pierwszych przymrozków a inni zbierają je, gdy są już miękkie i dojrzałe. 

Jeśli chcecie zrobić syrop czy leczniczą nalewkę, to zbierajcie ją wtedy, kiedy jest w pełni dojrzała, o pięknej, czerwonej barwie, o napiętej i błyszczącej skórce (można znakomicie już teraz! 🙂 ).

Jeśli jednak chcecie zrobić “coś dla smaku” to poczekajcie, aż róża zmięknie, lekko przefermentuje na krzaczkach, może się nawet troszkę przymrozi i podskoczy koncentracja cukrów.

Poniżej przepis na sok i nalewkę.

🌹 🌹 🌹 Sok z dzikiej róży

🔸 2 kg dojrzałych owoców dzikiej róży
🔸 1 kg cukru
🔸 1 l wody najlepiej źródlanej

Owoce dzikiej róży dokładnie płuczemy, usuwamy ogonki i odcinamy zeschłe kwiatostany. Następnie rozcinamy owoce na połowę i usuwamy pestki. Owoce rozdrabniamy. Miazgę wsypujemy do rondla, dodajemy cukier, zalewamy wodą. Odstawiamy na 12 godzin pod przykryciem. Następnie całość krótko zagotowujemy, a następnie przecedzamy przez gęste sitko (na sitko możemy dać gazę, aby dokładnie odcedzić miazgę). Gorący sok rozlewamy do małych słoiczków, szczelnie zakręcamy i pasteryzujemy ok. 15 minut. Przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
🔸 Sok możemy dodawać do herbaty lub rozcieńczyć niewielką ilością wody. 

🌹 🌹 🌹 Nalewka z owoców dzikiej róży

🔸 1 kilogram dzikiej róży
🔸 300 gram cukru
🔸 0,5 litra spirytusu
🔸0,5 litra wódki
🔸 2 laski wanilii
🔸 200 gram miodu prawdziwego

Owoce dzikiej róży przebieramy, muszą być zdrowe, i wkładamy na 48 godzin do zamrażalnika. Owoce dokładnie myjemy, usuwamy ogonki i wąsy, każdy owoc nacinamy (dzięki temu składniki z wnętrza owoców łatwiej przedostaną się do roztworu nalewki i jednocześnie wewnątrz owocu zostaną pestki, które są niepożądane w nalewce (oczywiście można je też wcześniej usunąć – jak kto woli) i przekładamy do dużego słoika, zasypujemy cukrem. Odstawiamy w ciepłe miejsce, pozostawiamy do momentu aż cukier się rozpuści, codziennie potrząsamy słoikiem. Kiedy powstanie syrop wlewamy alkohol, dodajemy rozpuszczony miód, ostrym nożem przecinamy laski wanilii, dodajemy do nalewki. Odstawiamy na dwa-trzy tygodnie w ciemne miejsce. Nalewkę zlewamy, filtrujemy przez filtry do kawy lub gazę, przelewamy do butelek, odstawiamy na minimum 2-3 miesiące w chłodne miejsce do leżakowania aż nasza nalewka w pełni dojrzeje i nabierze odpowiedniego smaku. Ciekawa jestem, czy tak długo wytrzymacie😃 
➡️ My w naszych produktach zastosowaliśmy owoc i płatki róży w 10-składnikowej mieszance dla dzieci o nazwie MAGIA LASU. Obok królowej znajdziecie tam również króla witaminy C – rokitnik 🙂
Zaciekawieni? Zapraszamy:
➡ http://www.cholegin.pl/herbatki-dla-dzieci/