Dzięgiel litwor

Dzięgiel litwor

🌱 Dzięgiel litwor– Ziele zesłane przez anioły 😇

Dzięgiel litwor „angelica archangelica” znany jest również pod nazwami: arcydzięgiel litwor, angelika, andżelika, dzięgiel wielki, anielskie ziele, anielski korzeń czy dziki seler (należy do rodziny selerowatych). W Polsce arcydzięgiel znany był już w średniowieczu, kiedy to uprawiano go w przyklasztornych ogródkach. Ówcześni zakonnicy nazywali arcydzięgiel Zielem Ducha Świętego i zalecali żucie jego korzeni (Radix Archangelicae), które są surowcem leczniczym, w celu osiągnięcia długowieczności. Wierzono też, że arcydzięgiel chronił przed chorobami zakaźnymi, odpędzał siły diabelskie i dodawał energii.

W Polsce dzięgiel jest objęty częściową ochroną od 2014 roku, wcześniej znajdował się pod ochroną ścisłą, a w stanie naturalnym możemy go spotkać jedynie w Karpatach i Sudetach. Surowcem wykorzystywanym przez medycynę naturalną jest korzeń oraz kłącze, zbioru korzeni dokonuje się późną jesienią. Po wydobyciu korzenia otrząsa się go z ziemi, oczyszcza z części nadziemnych i drobnych korzeni, po czym płucze się pod bieżącą wodą. Suszenie przeprowadza się w temp. 35-40 stopni.
A oto jego szerokie zastosowanie:

——————————————-

➡ Dzięgiel oczyści organizm z toksyn

Dzięki zwiększeniu wydzielania moczu i potu z organizmu roślina ta ma zdolność oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. W związku z tym arcydzięgiel w postaci naparów poleca się stosować np. po zatruciach alkoholem, lekami czy nikotyną ale i też w kuracjach oczyszczających organizm. Badania na myszach potwierdziły działanie ochronne arcydzięgla na wątrobę.

➡ Dzięgiel na nerwy

Arcydzięgiel między innymi znalazł zastosowanie jako środek na zaburzenia na tle nerwowym. Rozluźnia mięśnie i uspokaja. Można go stosować przy nerwicach wegetatywnych, w stanach nadmiernego pobudzenia, zwiększonego napięcia nerwowego, uczucia niepokoju czy bezsenności. Współczesna fitoterapia poleca stosowanie tego zioła także w przypadku migren, w urazach powypadkowych oraz szoku.

➡ Dzięgiel na układ oddechowy 

Ma właściwości rozgrzewające, jest wiec dobrym środkiem do zwalczania objawów przeziębienia. Dzięki działaniu wykrztuśnemu i przeciwkaszlowemu leczy kaszel, katar oraz zapalenie oskrzeli. Ma działanie napotne dzięki czemu obniża gorączkę. Herbatki z arcydzięgla wzmacniają siły witalne i podnoszą odporność organizmu.

➡ Dzięgiel na układ kostno-ruchowy (nerwobóle i stany zapalne)

Stosowany zewnętrznie łagodzi bóle reumatyczne, nerwobóle oraz zapalenie korzonków. W medycynie ludowej wywar z korzenia z dodatkiem octu służył do nacierania przy podagrze, bólach pleców i ogólnym osłabieniu.

➡ Dzięgiel na problemy żołądkowe

Korzeń arcydzięgla jest wykorzystywany w leczeniu zaburzeń trawienia (zaparcia, wzdęcia, odbijanie się). Dodatkowo ma działanie wiatropędne, a także wspomaga leczenie bólów i skurczy jelita gdyż działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Roślina stymuluje wydzielanie soków żołądkowych oraz pobudza wydzielenie enzymów trawiennych – co pomaga również przy braku apetytu, niestrawności i mdłościach. 

➡ Dzięgiel na choroby skóry

Dzięgiel litwor łagodzi stany zapalne skóry, a dzięki właściwościom antybakteryjnym i odkażającym zapobiega grzybicy oraz łagodzi infekcje towarzyszące uczuleniu skóry. Dzięgiel sprawdzi się zatem w przypadku chorób skóry, takich jak łuszczyca i trądzik młodzieńczy. Ponadto okłady zewnętrzne, stosowane z wyciągów z dzięgla, przyspieszą gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń, złagodzą stany zapalne i swędzenie skóry (np. w przebiegu świerzbu czy wszawicy). Wyciągami można płukać jamę ustną i gardło w stanach zapalnych a płukanki z tego zioła zalecane są osobom, które mają przetłuszczające się włosy i łupież. 

➡ Dzięgiel w kulinariach

Dzięgiel wykorzystywany jest w cukiernictwie do ozdabiania wyrobów cukierniczych np. tortów. Ogonki liści i łodygi mogą być składnikiem dżemów i konfitur, a korzenie wykorzystywane są do produkcji niektórych likierów. Korzeń arcydzięgla ma gorzki smak, dlatego wykorzystuje się go do aromatyzowania piwa.

✨ 🌟 ✨ Ciekawostki

🔸 Angelica sinensis czyli arcydzięgiel pochodzący z Chin jest jednym z najbardziej znanych ziół na kobiece dolegliwości związane z menstruacją i menopauzą. Dodatkowo roślina ta wzmacnia system rozrodczy kobiety.

🔸 Nazwa łacińska pochodzi od słowa „archangelos”, które oznacza „archanioł“ i nawiązuje do niezwykłych właściwości leczniczych tej rośliny. Legendy głoszą, że gdy w średniowieczu w Europie szalała epidemia dżumy, na Ziemię zstąpił archanioł Gabriel i wskazał arcydzięgiel jako środek przeciw zarazie. Na świecie dżuma zbierała śmiertelne żniwo. Zmarło wówczas miliony ludzi. Sądzono, że żucie korzenia arcydzięgla przyczyniło się do unicestwienia tej choroby. Faktem jest, że anżelika wcześnie wprowadzona została do licznych obrzędów i kultów religijnych.

🔸 Od nazwy tej rośliny pochodzi wiele geograficznych nazw w Tatrach, np. Dolina Litworowa, Litworowa Przełęcz, Litworowy Staw Gąsienicowy.

🍶 🍶 Napar z arcydzięgla

Płaską łyżkę rozdrobnionych korzeni zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem przez 20 min. Napar pijemy 2- 3 razy po pół szklanki dziennie na godzinę przed posiłkiem na poprawę apetytu lub po posiłku by poprawić trawienie. Taki napar zadziała także lekko uspokajająco. 

🍶 🍶 Wino arcydzięglowe

50g rozdrobnionych korzeni mieszamy z 15 g liści melisy oraz 5 g cynamonu i zalewamy 1l białego wina. Pozostawiamy do przemacerowania na 14 dni. Przecedzamy przez sito i rozlewamy zawartość do ciemnych buteleczek. Pijemy po kieliszku po głównych posiłkach przy nerwicy wegetatywnej i uporczywych wzdęciach.

🛀 🛀 Kąpiel uspokajająca

100-150 g drobno pokrojonego korzenia arcydzięgla gotujemy w 2 litrach wody przez 2 minuty. Przecedzamy odwar i wlewamy go do wanny. Kąpiel nie powinna trwać więcej niż 20 minut. Stosujemy w stanach pobudzenia nerwowego, przy bezsenności. 

Jak widzicie, zastosowań tej rośliny jest sporo. Chyba warto ją zasiać w swoim ogródku. 🙂