Czeremcha

Czeremcha

☀️ Owoce czeremchy – skarby późnego lata 

Popularne jest stwierdzenie, że czeremcha jest niejadalna, albo jadalna jedynie przez ptaki: ale to nie do końca prawda. 

🍃 Czeremcha ma kilka ciekawych zastosowań zarówno kulinarnych jak i zdrowotnych dlatego z całym sercem ją Wam polecamy. ❤

Do najbardziej popularnych gatunków należy czeremcha pospolita (prunus padus) oraz czeremcha amerykańska późna (prunus serotina). Nazwy mówią same za siebie, ta druga pochodzi z Ameryki Północnej i kwitnie ok. o miesiąc później niż czeremcha pospolita. Ta pierwsza sięga do 15m wysokości a ta druga aż do 35m. Kwiaty białe czeremchy amerykańskiej są bezwonne i dużo drobniejsze od czeremchy zwyczajnej, te z pospolitej – wydają dość silny i nieprzyjemny zapach. Owoce są czarnawe, drobne, błyszczące i jadalne, te z czeremchy amerykańskiej są nawet nieco większe i słodsze. Zbierać je możecie już teraz. 😃

🍃 Jeśli chodzi o owoce czeremchy można je stosować podobnie do czarnego bzu: zawierają między innymi mnóstwo antyoksydantów: witaminę C, rutynę, antocyjany (czyli bardzo podobnie do bzu). Podobnie jak bez, pestki mają w sobie glikozydy cyjanogenne (czeremcha zawiera między innymi prunazynę, dlatego też Prunus w nazwie), która rozkłada się do słynnego kwasu pruskiego, czy jeszcze straszniej brzmiącego: cyjanowodoru. Jednak te same glikozydy są w bzie czarnym lub w pestkach wiśni, czereśni a także moreli. Jeśli zatem nie zjecie pestek – nic wam się nie stanie 🙂 

🍃 Z owoców czeremchy można robić takie same przetwory, jak z czarnego bzu. Warto się przekonać do ich lekkiej goryczy. Mnie przypominają one smak powideł z lekkim gorzkawym posmakiem, mniam. 😍 Warto z owoców zrobić dżemy, soki, syropy czy nalewki. Można je również suszyć i używać do sporządzania naparu, odwaru, jako składnik herbatek aromatycznych ziołowo-owocowych o charakterze profilaktyczno-leczniczym. Będą one cennym źródłem witamin wzmacniających nasz układ odpornościowy na zimne i chorowite dni.

➡ Fitoncydy zawarte w owocach mają zdolności bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Odwar z owoców czeremchy można przy chronicznym zapaleniu migdałków i w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Spożywanie świeżych owoców zaleca się przy wszelkiego rodzaju grzybicach i zapaleniach bakteryjnych. Niekiedy w celach leczniczych pozyskuje się także korę czeremchy. Zawiera ona specyficzne glikozydy, olejek eteryczny i garbniki. Sporządza się z niej odwary pomocne w leczeniu chorób przeziębieniowych, którym towarzyszy podwyższona temperatura oraz przy dolegliwościach reumatycznych. Kąpiele stóp w mocnym odwarze z kory czeremchy pomagają zwalczać grzybicę.

❗ Wywar z czeremchy działa również na obniżenie ciśnienia oraz jako środek antydepresyjny i antystresowy. 

🍃 Przecier z czeremchy jest mało popularny ze względu na dość specyficzny smak, który nie każdemu może odpowiadać. Można go jednak z powodzeniem wykorzystać w połączeniu z innymi owocami np. dodać go do marmolady z jabłek lub dodając go do twarożku (pycha). Możemy też dodać go do herbat, wina, wódek i likierów, nadając w ten sposób napojom szlachetnego smaku. Warto, gdyż ten owoc posiada wspaniałe właściwości:

🔹 rozgrzewające, 
🔹 przeciwkaszlowe, 
🔹 odżywcze, 
🔹 moczopędne
🔹 przeciwreumatyczne. 

🍶 🍶 🍶 Przepis na przecier:

🔹 1 kg dojrzałych owoców czeremchy
🔹 25 dag substancji słodzącej (np. cukier, stewia, ksyliotol)
🔹 woda

Umyte (oczyszczone z szypułek i nasion) owoce zalewamy małą ilością wody. Gotujemy i przecieramy przez sito. Do przecieru dodajemy substancje słodzącą, zagęszczamy. Gorącym przecierem napełniamy słoiki. Słoiki pasteryzujemy przez 20 minut i cieszymy się gotowym przecierem!

🍶 🍶 🍶 Czeremchówka

🔹 2 kg. owoców czeremchy
🔹 1,5 l. spirytusu
🔹 0,5 l wody
🔹 kilka listków mięty

Umyte owoce czeremchy zalewamy spirytusem i miętową herbatką sporządzoną z podanej ilości wody w odpowiedniej wielkości słoju. Macerujemy przez tydzień. Zlewamy do butelek, korkujemy.
Pijemy w zimowe wieczory w miłym towarzystwie ❤ 💑 😊

Na zdrowie! 🙂