Czarcie żebro

Czarcie żebro

😈 Czarcie żebro – Czyli roślina o diabelsko silnej mocy. 👹

Dr Nadzieja Bittel-Dobrzańska w swojej książce „ Jak wiedźma Agrypicha znachorstwa mnie uczyła”, przytacza słowa Agrypichy o czarcim żebrze „…ludzi mówio, co kiedy Pan Bóg jego na pożytek ludzki stworzył, to diabeł na złość Panu Bogu chciał jego zgłumić, podskoczył i cap zębami za korzeń; odgryzł jego, ale co korzeń twardy i drzewiasty był ztego pośpiechu przedni ząb sobie wyłamał i na wiek wieków szczerbatym został sia. A ludzi przez to, ten korzeń czortowym żebrem nazwali”.

Jeśli więc nawet diabeł połamał sobie na nim zęby, warto przyjrzeć się temu ziołu i jego nadzwyczajnej mocy 🙂 

🔸 Ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum) jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny astrowatych. W nazwach ludowych znany też jako czarcie żebro, pietra ziele, carskie ziele. Warzywny – wskazuje na to, że był i jest zjadany, ostrożeń – że ma kolce i kłuje, czarci – wskazuje na przypisywanie mu magii i czarów a żebro – może nawiązywać do liści ostrożenia, przypominające wyglądem żebra.

➡️ Ostrożeń jest rośliną leczniczą. Posiada właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Zalecane są ziołowe kąpiele z ostrożenia warzywnego (lub jak kto woli z czarciego żebra) w celu zwalczania mikroorganizmów chorobotwórczych lub poprawy przemiany materii. Aktywuje on bowiem procesy detoksykacji i przyśpiesza usuwanie szkodliwych substancji z ustroju.

➡️ Związki chemiczne występujące w ostrożeniu mają właściwości wzmacniające organizm, działają moczopędnie (co bywa korzystne w leczeniu chorób nerek), przeciwzapalnie (korzystne w różnych chorobach skórnych np. w leczeniu trądzika, wysypki alergicznej, uszkodzeniach naskórka, oparzeniach, łupieżu i wypadaniu włosów). Leczy oparzenia termiczne, chemiczne i słoneczne. Pomaga przy zapaleniu oczu oraz bólach głowy.
Stosowany jest również jako środek przeciwreumatyczny.

➡️ Związki zawarte w czarcim żebrze mają też właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, co wykorzystywane jest w leczeniu i profilaktyce kamicy żółciowej, stanów zapalnych wątroby i niedoboru żółci. Jego aktywne składniki, kwasy fenolowe i flawonoidy ochraniają miąższ wątroby przed marskością i stłuszczeniem. Napar z ostrożenia pomocny jest w obniżeniu poziom cukru we krwi. 

🔸 Kłącza i młode rośliny są jadalne (stąd nazwa rośliny-ostrożeń warzywny). Zawierają bowiem białko, wapń, potas i magnez.
Jedną z najlepiej poznanych grup związków chemicznych, zawartych w zielu czarciego żebra (łodydze i liściach), są flawonoidy, takie jak linaryna i pektolinaryna oraz apigenina i skutelaryna. Laktony i fenolokwasy zawarte w ostrożeniu mają właściwości przeciwnowotworowe, o czym pisał dr Henryk Różański.

🔸 Ostrożeń jest też chętnie zjadany przez bydło. Na paszę nadają się tylko rośliny młode, później grube łodygi twardnieją. Młode rośliny wzmacniają system trawienny zwierząt a konie żywione sieczką z ostrożenia nabierają gładkiej i lśniącej sierści.

A ile czarcie żebro ma wspólnego z czarcikęsem łąkowym i o jakie zioło naprawdę chodziło Agrypisze oraz co o czarcikęsie wiadomo ze średniowiecza – tego dowiecie się już w naszym następnym artykule 🙂

Zapraszamy 🙂