Bazylia

Bazylia

🌿 Bazylia – Niesamowite właściwości ziół, które mamy w kuchni 🌿🌾🌻

Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Pochodzi z Azji Południowej, Środkowego Wschodu i Afryki. Starożytni Grecy nazywali bazylię „basilikon phuton”, co oznacza królewskie ziele, od czego wywodzi się obecna nazwa bazylii. Roślina ta jest głęboko związana z tajemną wiedzą, medycyną, kuchnią i religią. Jedna z legend głosi, że bazylia miała wyrosnąć przy grobie Chrystusa po jego zmartwychwstaniu. Uważana była za zioło chroniące duszę, w czasie długotrwałych postów była źródłem siły i antidotum na zmęczenie. Miała również chronić ludzi przed ubóstwem i pomagać tym, którzy są w potrzebie i nędzy. W greckim kościele prawosławnym służy do przygotowania wody święconej. Co ciekawe, w Europie uważano ją jednocześnie za roślinę diabelską, jak i skuteczny środek na czarownice. Pokutowały nawet poglądy, że jest rośliną trującą.
Dziś uprawia się ją niemal na całym świecie w 150 odmianach. Do najpopularniejszych należy bazylia pospolita (zwyczajna).

➡️ Właściwości lecznicze:

▪️ Wspomaga pracę układu trawiennego, poprawiając trawienie i przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Można ją stosować w przypadku niestrawności i przy wzdęciach. Skutecznie zwalcza brak apetytu, może być stosowana jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom.

▪️ Ma działanie zbliżone do melisy, gdyż wspomaga działanie układu nerwowego. Działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga w walce z bezsennością, zmniejsza nadpobudliwość.

▪️ Posiada właściwości przeciwgorączkowe, łagodnie obniżając wysoką temperaturę i rozgrzewając organizm.

▪️ Stymuluje układ odpornościowy, aktywnie go wspiera wspomagając oczyszczanie nerek.

▪️ Pobudza laktację, szczególnie w kompozycjach, w których towarzyszy jej lukrecja.

➡️ Zastosowanie:

▪️ Ugryzienia owadów: masujemy liśćmi bazylii miejsca ugryzienia owadów, aby zmniejszyć swędzenie i zapalenie.

▪️ Napięcie nerwowe: mieszamy bazylię z bukwicą zwyczajną i stosujemy na stany napięcia nerwowego.

▪️ Kaszel i zapalenie oskrzeli: mieszamy bazylię z omanem wielkim i hyzopem lekarskim – mieszanka pomoże na kaszel i zapalenie oskrzeli.

▪️ Kaszel: mieszamy sok z bazylii z miodem w równych proporcjach.

▪️ Katar: gotującą się wodą zalewamy liście i wdychamy parę.

➡️ Zastosowanie w kuchni:

Bazylia jest składnikiem większości dań kuchni śródziemnomorskiej. Liście tej rośliny dodaje się do sałatek, zup (np. pomidorowych) i sosów (w klasycznym pesto bazylia jest podstawowym składnikiem). Ze względu na intensywny aromat, świetnie sprawdza się do aromatyzowania octu winnego i oliwy z oliwek. Wielbiciele bazylii z pewnością nie pogardzą lodami z jej dodatkiem, wyrobami czekoladowymi czy likierami.

➡️ Olejek aromatyczny z bazylii:

▪️ Dodaj 5-10 kropli olejku z bazylii do kąpieli – pomaga w wyczerpaniu nerwowym, zmęczeniu psychicznym, niepokoju.

▪️ Przy astmie i zapaleniu oskrzeli możesz nacierać bazyliowym olejkiem klatkę piersiową. Wystarczy, że 5 kropel olejku rozpuścisz w oleju migdałowym lub słonecznikowym.

▪️ Przy stanach nerwowych, rozcieńczonego olejku bazyliowego możesz używać jako olejku do masażu lub jako środka do odstraszania owadów.