Babka płesznik

Babka płesznik

🌾 Babka płesznik – Działanie i zastosowanie cudownych nasion 🌱

Babka płesznik (Plantago psyllium), inaczej pchlica, pchle nasienie, to roślina, która ma właściwości podobne do siemienia lnianego – pomaga uregulować pracę jelit. Poza tym łagodzi objawy hemoroidów, reguluje poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2 i łagodzi objawy łuszczycy i trądziku różowatego. Ponadto pomaga schudnąć i jest nawet bezpieczna dla kobiet w ciąży, karmiących i dzieci. Poznaj właściwości jakie posiada babka płesznik, a raczej jej nasiona (Semen psylli), ponieważ to one wykorzystywane są jako surowiec zielarski.

🌱Babka płesznik – idealna na zaparcia, biegunki, hemoroidy i wrzody

Nasiona babki płesznik ułatwiają wypróżnianie, ponieważ po kontakcie z wodą uwalniają śluz i tworzą kleik/żel ułatwiający przesuwanie mas zalegających w jelitach. W związku z tym poleca się je stosować pomocniczo w leczeniu okresowych zaparć.

Babka płesznik zwiększa lepkość treści jelitowej, tym samym normalizując czas przejścia mas kałowych przez jelita, a co za tym idzie – częstość wypróżniania się. W związku z tym można ją stosować także w przypadku biegunek, tym bardziej, że wpływa na wzrost liczby “dobrych” bakterii jelitowych, a tym samym poprawia florę bakteryjną w jelitach.

Ponadto można ją stosować przy hemoroidach (guzkach krwawniczych odbytu). Nie tylko ureguluje pracę jelit, lecz także złagodzi bóle i świąd oraz zmniejszy krwotoki.

Babkę płesznik mogą stosować także osoby zmagające się z chorobą wrzodową, podrażnieniami przewodu pokarmowego oraz zespołem jelita drażliwego, gdyż działa ona osłonowo i przeciwzapalnie.

🌱Babka płesznik – przydatna przy odchudzaniu

Babka płesznik ma zastosowanie również w pokonywaniu nadwagi. Pęczniejący pod wpływem wody w żołądku błonnik opóźnia opuszczanie żołądka przez pokarm, a co za tym idzie, na długi czas daje uczucie sytości. Poza tym nasiona babki zmniejszają stopień wchłaniania przez organizm tłuszczu, zmniejszają uczucie głodu i przyspieszają przemianę materii.

🌱Babka płesznik obniża poziom cukru we krwi

Jak wynika z badań z udziałem osób chorych na cukrzycę typu 2, babka płesznik redukuje poziom glukozy we krwi o około 12 proc., oraz zmniejsza zawartość cukru w moczu. Wszystko dzięki zawartości błonnika.

🌱Babka płesznik a cholesterol

Wprowadzenie nasion babki do jadłospisu, dzięki obecności błonnika pomoże nam również zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu (obniża poziom „złego”, a podnosi poziom „dobrego” cholesterolu) i sprawnie oczyścić organizm z substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich i związków kancerogennych. Tę właściwość babki płesznik powinny docenić zwłaszcza osoby z problemami sercowo- naczyniowymi i miażdżycą.

🌱Babka płesznik – zadziała przy łuszczycy i innych chorobach skóry

Napar z nasion babki płesznik warto stosować w formie okładów także przy problemach skórnych, takich jak: łuszczyca, trądzik różowaty, czy atopowe zapalenie skóry. Okłady ze śluzu babki mają właściwości nawilżające oraz działają odżywczo na skórę, dlatego zalecane są w przypadku skóry suchej.

🌱Babka płesznik i działanie oczyszczające i wzmacniające organizm

Babka płesznik wydala substancje trujące z organizmu, poprawia nastrój, który wpływa dobroczynnie na pracę układu krążenia, wzmacnia serce. Jednym z jej ważniejszych składników jest aukubina o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwzapalnych a także bakteriobójczych.
W medycynie ludowej nasiona płesznika stosowano jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy, w zapaleniu oskrzeli.

🌱Babka płesznik – najlepszy naturalny środek przeczyszczający dla niemowląt i dzieci

Nasiona babki płesznik mogą być stosowane u niemowląt i dzieci. Możecie podać do picia całe nasiona w ilości 5–15 g (1–2 łyżeczki w zależności od wieku), namoczone w przegotowanej wodzie, mleku, herbacie lub kompocie. Dla niemowląt możecie przygotować kleik z podanej ilości surowca w naparach z rumianku. Kleik stosuje się rano i wieczorem.

🌱Babka płesznik a leczenie nowotworów

Z badań wynika, że babka płesznik może wspomóc leczenie nowotworów nerki, piersi i skóry. Naukowcy zbadali wpływ wyciągu z liści różnych gatunków babki (nie tylko płesznik), czyli Plantago, na komórki nowotworu nerki i piersi oraz nowotworu złośliwego skóry. Okazało się, że wyciągi te wykazują właściwości cytotoksyczne (czyli działają jak trucizna na komórki nowotworowe). Za ten efekt odpowiedzialny jest flawonoid – 7- O -b-glikozyd luteoliny, który jest głównym składnikiem gatunków Plantago. Jednakże potwierdzenie właściwości przeciwnowotworowych babki płesznik wymaga przeprowadzenia badań klinicznych.

➡️  Jak stosować babkę płesznik?

Najkorzystniej jest spożywać nasiona babki na zimno, bez dodawania ich do produktów, płynów, czy dań gorących, aby nie zmniejszać siły działania zawartych w nich składników, jak i nie redukować ilości dostarczanych do organizmu wartości odżywczych. Dobrze jest zarówno spożywać całe nasiona babki płesznik dodane, na przykład do ulubionego jogurtu, kefiru, maślanki, kompotu, przestudzonej herbaty, serka, surówek, sałatek, past, musli, jak i zjadać wytworzony z nich pod wpływem kontaktu z wodą kleik (kisiel)

➡️ Babka płesznik a ciąża – czy można stosować?

Nasiona babki płesznik uchodzą za w pełni bezpieczny naturalny produkt, który nie szkodzi kobietom w ciąży, ani też nienarodzonemu dziecku. Pomaga natomiast pokonać częste w tym okresie zaparcia. Nie zaszkodzi jednak przed wprowadzeniem nasion do swojego jadłospisu zapytać o opinię lekarza prowadzącego.

Uwaga

Przy spożywaniu nasion babki płesznika należy pić więcej płynów, min. 2l dziennie, ponieważ aby błonnik skutecznie zadziałał musi mieć odpowiednią ilość wody. Przy braku odpowiedniej ilości wody skutek może być odwrotny od zamierzonego cellu.

Przy jednoczesnym stosowaniu nasion babki płesznika i innych leków należy zachowywać co najmniej 1- godzinny odstęp czasowy, ponieważ nasiona te mogą opóźniać wchłanianie leków.

Nie można przyjmować nasion babki płesznika (ani żadnych preparatów, które ją zawierają) przed planowaną kolonoskopią.

Babki płesznik nie należy też stosować w stanach skurczowych lub niedrożności jelit, a także przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie.

A na koniec ciekawostki. Czy wiecie, że? 😉

Śluz otrzymywany z nasion wykorzystywany jest jako zagęstnik w produkcji lodów?🍦🍦🍦

A nasiona babki płesznik mogą być wykorzystane do pieczenia chleba. Zamiast użyć mąki, dodajecie babkę płesznik jako składnik wiążący produkty. Dzięki temu osoby, które mają alergię na gluten mogą bez problemu zjeść taki smaczny i niepowtarzalny chlebek.💖😍💖

My uważamy: Babka płesznik to naprawdę fajna babka 😉